Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video) * Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak * ABD’nin yeni PKK planı ne? * Kazakistan'da başörtülü öğrencilere engel * Kalbin bilgisi * Yusuf’un iyilik hareketi * Zekat Ve İnfak Ekseninde Ekonomik Alanımızın İnşâsı * Tarihten günümüze Kudüs konulu panel Ankara’da düzenlendi (Haber-Video) * Kur’an’a Göre Şefaat * Meczupların Dîni: Tasavvuf

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 176696
Toplam 411131234
En Fazla 606285
Ortalama 154560
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Musul sonrası Irak ve yeni çatışma dinamikleri

Aslında bir yanıyla bakıldığında hem Bağdat hem de Erbil derin bir nefes aldı. Üç yıl öncesinde siyasi bir mağlubiyetin ötesinde varoluşssal bir tehdit altına girmişlerdi. DEAŞ'ın Haziran 2014'te Bağdat kapılarına dayandığı günlerde panik halinde ve ne yapacağını bilemeyen bir Irak devleti vardı. Kısa bir süre sonra ise Erbil kapılarına
2018-01-19 - 11:06

Musul sonrası Irak ve yeni çatışma dinamikleri

 
Musul sonrası Irak ve yeni çatışma dinamikleri

 

DEAŞ'ın Musul'dan çıkarılmasıyla hem Bağdat hem de Erbil derin bir nefes aldı. Fakat üç yılın ardından bu örgütün yarattığı büyük tehdidin ortadan kalkması, Irak için yeni bir başlangıç anlamına da gelmiyor.

Doç. Dr. Serhat Erkmen

DEAŞ'ın Musul'dan çıkarılması, Irak'ın büyük bir kısmında yeni bir "zafer" havası yarattı.

Aslında bir yanıyla bakıldığında hem Bağdat hem de Erbil derin bir nefes aldı. Üç yıl öncesinde siyasi bir mağlubiyetin ötesinde varoluşssal bir tehdit altına girmişlerdi. DEAŞ'ın Haziran 2014'te Bağdat kapılarına dayandığı günlerde panik halinde ve ne yapacağını bilemeyen bir Irak devleti vardı. Kısa bir süre sonra ise Erbil kapılarına dayandığında 10 yıldır inşa edilen ve güvenli olduğu düşünülen federal bölgede insanlar sınıra doğru kaçmaya başlamıştı. Artık DEAŞ bu gücünden çok uzak. Fakat üç yılın ardından bu örgütün yarattığı büyük tehdidin ortadan kalkmasının Irak için yeni bir başlangıç anlamına geleceğini söylemek de zor.

DEAŞ'ın büyük bir şiddet dalgası ve güvenlik sorunu yarattığı doğru. Fakat son üç yılda yaşananlar sadece güvenlik perspektifinden ele alınamaz. Irak milyarlarca dolarlık zarara uğradı. Ülkenin zaten kırılgan olan toplumsal yapısı büyük ölçüde tahribata uğradı. Siyasal düzlemde temsil sorunu daha da ağırlaştı. Merkezi hükümet ile Kuzey Irak'taki federal bölge ilişkilerinde yeni sorunlar ortaya çıktı. Dış güçlerin Irak siyaseti üzerindeki nüfuzu daha da arttı. Ve son olarak, Irak'ta siyaset yapmanın doğası tamamen değişti. DEAŞ'ın son üç yıllık süre zarfında Irak üzerindeki yıkıcı etkileri şu başlıklar altında toplanabilir:

Güvenlik krizi ekonomiye ağır darbe vurdu
Ekonomik sorunlar: DEAŞ'ın çıkarıldığı şehirlerin neredeyse hepsi yerle bir oldu. Birkaç küçük yerleşim birimi hariç, örgütün kontrol ettiği yerlerin çoğu, ağır bir bombardıman ve şehir savaşları sonucunda ele geçirildi. Musul'dan gelen görüntüler, Irak'ın ikinci büyük kentinin tam bir harabeye dönüştüğünü gösteriyor. Daha önce Anbar'ın büyük kesiminde, Tikrit'te, Diyala'da örgütün kontrol ettiği alanlar yeniden Irak hükümetinin denetimine geçmişti. Bu bölgelerde tahrip edilen altyapı bazı yerlerde üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala onarılamadı. Altyapı hizmetlerinin zaten sorunlu olduğu Irak'ta ekonomik öncelikler hala savaşın yürütülmesine yönelik. Bu nedenle petrol zengini Irak'ta yatırım yapılamıyor. Üstelik ülkedeki siyasal istikrarsızlık ve güvenlik sorunları ekonomik sorunları gölgeliyor.

Bunun da ötesinde DEAŞ'ın kontrol ettiği yerlerde petrol üretimi yapılamaması Irak hükümetinin gelirleri üzerinde olumsuz etki yarattı. DEAŞ Irak'ın en büyük petrol üretim sahalarını ele geçiremese de ülkenin orta ve kuzey kısımlarındaki rafinerilerini kontrolü altına aldı. Ülkenin en önemli rafinerisi olan Beyci uzun süre örgütün denetiminde kaldı ve bölgede hala çatışmalar yaşanıyor. Öte yandan petrol fiyatlarındaki düşüş petrol gelirlerine aşırı bağımlı durumdaki Irak ekonomisinin toparlanmasının önündeki diğer bir engel. Fakat en önemlisi, işgalden sonra Irak ekonomisinin kronik sorunu haline gelen yolsuzluk, DEAŞ'la mücadele dönemindeki siyasal istikrarsızlık nedeniyle daha da ağırlaştı. Bugünlerde pek konuşulmuyor fakat güvenlik güçlerindeki çöküş sadece DEAŞ'la bağlantılı değildi. Çıkar amaçlı suç örgütleri ülkenin güney ve orta kesimlerinde son derece güçlenmiş durumda. Tüm önceliğin doğal olarak DEAŞ'la mücadeleye verildiği bir durumda, güvenliğin sadece askeri değil asayiş anlamında da yeniden inşa edilmesi kolay bir süreç değil.

Ancak tablonun iyimser yönleri de yok değil. Petrol üretimi artıyor. Ülkede yaşanan tüm krizlere rağmen, Irak hükümeti maaşları ödemeyi hiç durdurmadı. Ailelere yapılan yardımlar devam etti. Bu, Irak halkı için makro ekonomik dengeler ve ekonominin uzun vadede çözülmesi gereken yapısal sorunlarından daha önemli. Bu nedenle Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin bu konuda iyi bir sınav verdiğini düşünenlerin sayısı da az değil.

Geleneksel aşiret düzeni yıkıldı
Toplumsal sorunlar: Iraklılık kimliği, işgalden sonra büyük bir darbe almıştı. Ülkenin etnik ve mezhepsel yönelimler temelinde yeniden bir kimlik tartışmasına girdiğini kimse inkar etmiyordu. Iraklılık sözde bir kimlik çatısına dönüşmüş, Araplık, Kürtlük, Türkmenlik ya da Şiilik-Sünnilik ön plana çıkmıştı. DEAŞ bu bölünmeleri daha da derinleştirdi.

Bugün yüzbinlerce Sünni Arap ülke içinde yer değiştirdi ve binlerce insan kamplarda yaşıyor. Üç yıl önce DEAŞ'ın "Sünni Arapların" savunuculuğunu üstlendiği iddia ediliyordu. Örgütün Sünni Arapların temsilcisi olarak lanse edilmesi, muhtemelen Irak'ta 2003'ten beri Sünni Arapların başına gelen en kötü şey oldu. Kırsal kesimdeki aşiret düzeni büyük darbe aldı. Şehirlerdeki büyük ailelerin liderleri ise ya DEAŞ'a katıldı ya da herkesten önce DEAŞ'tan kaçtı. Anbar'ın bazı bölgeleri ile Selahaddin'deki bazı Arap aşiretleri eski düzenlerini korumayı başarsalar dahi bu örnekler çok sınırlı. En önemlisi geleneksel düzenin yıkılması değil, bunun yerine sağlıklı bir yeni yapının ortaya çıkmaması.

Irak'ta son üç yılda büyük bir hızla gelişen olaylar dizisinin yeni radikalleşme süreçlerine zemin hazırlaması muhtemel görünüyor. İşsizliğin kol gezdiği, eğitimin yok seviyesine indiği, toplumun güvenlik sigortaları olan geleneksel ilişkilerin alt üst olduğu, kamusal siyasetin kapsayıcı bir kimlik yaratamadığı bir ortamda Sünni Arapların toplumsal olarak büyük bir boşluğa düşmemesi neredeyse imkansız.

Etnik ve mezhep temelli gerilimler

Üstelik her ne kadar Irak hükümetine yakın yayın organları Musul ve diğer yerlerde halkın Irak ordusuna güvendiğini ispat etme yarışına girmiş olsa da bağımsız gözlemciler ve sosyal medyadaki görüntüler durumun pek de bu şekilde olmadığını gösteriyor. Musul'da yapılan yargısız infazlar, şehirden çıkarılan sivillere yönelik kötü muamele, genç erkeklerin yarı çıplak sorgulanmaları, gözaltındaki kayıplar, intikam sözleri içeren duvar yazıları ve yaşanan olayları bir çeşit intikam olarak niteleyen sosyal medya hesapları Sünni Arapların toplumsal hafızasında yeni yaralar açıyor. DEAŞ'ın yaptığı barbarca eylemlerden sivil halkın sorumlu tutulmadığı söylense de özellikle belli yaş grubundaki insanlara "olağan şüpheli"ler olarak davranıldığı görülüyor. ABD'nin işgal sürecinde Ebu Gureyb'de ya da diğer yerlerde yaptığı insanlık dışı muamelelerin görüntüleri hala akıldayken ve bu görüntülerin pek çok kişinin radikalleşmesine neden olduğu bilinirken benzer olayların tekrarlanması toplumsal barış açısından oldukça karamsar bir tablo çiziyor.

Şii Araplar için de durum pek parlak değil. Geçen süre zarfında Şii Araplarda gerek Sünni Araplara gerekse Kürtlere karşı derin bir güvensizlik oluştu. Devletten beklediği korumayı göremeyen halk üzerinde dini liderlerin etkisi daha da arttı. Şii dini liderlerin bir kısmının toparlayıcı, gerginliği azaltıcı ve kapsayıcı özellikleri var. Ancak, Irak'ta dini semboller sadece inanç alanıyla sınırlı kalmıyor. Siyasetin de ötesinde savaş sahasına hakim olmaya başladı. Milis gruplarının yanı sıra ordunun içindeki grupların açıkça dini sembolleri savaş sahasına taşıması toplumsal sorunların çok daha yoğunlaşacağının işareti olarak görülmeli.

Bunların yanı sıra Kürtler, Irak'ın geri kalanından duygusal olarak büyük bir kopuş yaşadı. İşgalden sonra başlayan bu kopuş, DEAŞ'ın işgaliyle birlikte tamamlandı. Artık Iraklılık kimliğinin Kürtlerin büyük bir kısmı üzerinde hiçbir anlamı yok. Coğrafi olarak Irak ülkesinde yaşıyor olabilirler, siyasi ve stratejik gerekçelerle Irak devletinin parçası olmaya da devam edebilirler, fakat kimlik anlamında bakıldığında çoğu Kürt için Iraklılık artık bağlayıcı bir unsur değil.

Türkmenlerin durumu ise en kötüsü; aralarına daha önce hiç olmadığı kadar mezhepsel sorunlar taşındı. Geçmişte Türkmen coğrafyasının sadece bir kısmıyla sınırlı kalan mezhep sorunu bugün çok daha geniş alanlara yayıldı.

Silahların gölgesinde siyaset
Irak'ta işgal sonrası siyaset, silahların gölgesinde şekilleniyordu. Fakat DEAŞ'tan sonra siyasetin en önemli boyutu silahlı güç haline geldi. Bugün Bağdat'taki güç dengesinin DEAŞ'ı ülkenin değişik bölgelerinden çıkartan milis teşkilatlarının etkisinden bağımsız olduğu söylenemez. Tersine, 2018'de yapılacak genel seçimlerin (eğer yapılabilirse) milis gruplarının pratikteki güçlerinin parlamentoya yansıtılması çabasına dönüşeceği açık.

Pek çok analizci, ülkeyi teröristlerden kurtaran ve ayakta tutan siyasi lider olarak resmedilen Haydar İbadi'nin bu süreçten en güçlü politikacı olarak çıktığını ifade ediyor. Fakat hiç kimse İbadi döneminde ordu ve polisin ya da hükümet yanlısı milis grupların işledikleri suçlardan dolayı yargılanıp mahkum edildiğine şahit olmadı. İbadi, aşırı güç kullanımına karşı hükümete yardım eden güçleri uyarsa da bu gruplar üzerinde hiçbir hakimiyeti yok. Basit bir soru soralım: Bugün Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Haşdi Şabi güçlerinin içindeki gruplar kendi komutanlarını mı yoksa Başbakan İbadi'nin sözlerini mi dinler? Irak Başbakanı'nın vereceği emirler mi yoksa Hadi Amiri veya Ebu Mehdi el-Muhendis'in talimatları mı Haşdi Şabi için daha önemlidir? Irak'ın her yanından insanları barındıran ve eleman toplama sürecini maddi ve manevi bağlarla güçlendiren milis teşkilatların, yerel ve genel seçimler geldiğinde kenara çekileceği ve bazı adayları destekleyip diğerlerini engellemeyeceğini düşünüyorsak, Irak hakkında hiçbir şey bilmiyoruz demektir.

Ülkenin bir kısım toprağını DEAŞ'tan kurtaran ve bunu gerçek bir zafer olarak niteleyen Şii grupların çoğu, aynı şekilde Musul'un kuzeyinde, Diyala'da, Selahaddin'in kuzeyinde ve Kerkük'te IKBY'nin varlığını meşru olarak görmüyor. Bu nedenle siyasetin işbirliği üretmesini beklemek fazla iyimser bir tavır gibi görünüyor.

Üstelik Sünni Araplar arasında siyasal temsilin kim tarafından sağlanacağı belli değil. Eski liderlerin çoğunun seçilme şansı yok. Ayrıca seçimlerde aday olanların can güvenliğinin sağlanabileceği de kesin değil. Dahası, Musul, Kerkük ve Diyala gibi vilayetlerin sınırları fiili olarak değişti. Nerede nasıl seçim yapılabileceği dahi belirsiz. Musul halkı, şehri doğru dürüst savunmadan çekilen ve kurtarılması sırasında ortada görünmeyen eski valiyi nasıl hatırlayacaktır? Ya da çeşitli bölgelerin DEAŞ'tan kurtarılması sırasında hükümetle işbirliği yapan Sünni Arap aşiretleri, başka bölgelere göçen ya da kritik üyeleri DEAŞ'la işbirliği yapan diğer Sünni Arap aşiretlerine karşı nasıl bir tavır alacaktır? Yani, Irak'ta siyaset etnik ya da mezhepsel gruplar arasında sadece karşılıklı bölünmüş durumda değil. Aynı zamanda her biri kendi içlerinde bölünmüş haldeler.

Kürtlerin perspektifinden seçim farklı anlamlar ifade ediyor. Bağımsızlık referandumunun 2018 ya da 2019'a kadar yeni bir siyasal oldu bitti yaratması olasılığı var. IKBY, bağımsızlığı ilan edemese bile Mesut Barzani'nin KDP'si seçimlere katılma konusunda pek de istekli değil. Aynı durum Süleymaniye merkezli siyasal partilerde görülmese de işgal sonrası Irak'taki dengenin en hassas boyutu olarak görülen Erbil-Bağdat dengesi bozulmak üzere. Buna Bağdat'taki iç dengelerin sadece Sünni-Şii ekseninde değil Şiiler arasındaki güç mücadelesi bağlamında bozulması da eklendiğinde siyasal sorunların daha da ağırlaşması beklenmeli.

Olası çatışma alanları ve bölgeleri:

Irak yeni döneme pek çok sorunla birlikte giriyor. Bu durumun ülkede bir anda tam bir çöküş ve bütünüyle bir çatışma durumu yaratması beklenmemeli. Fakat ağır ekonomik sorunlar, yıkılan devlet otoritesinin ve kamu düzeninin sadece güvenlik güçlerinin baskısıyla (o da kısmen) tesis edilebilmesi, Irak'ta Şiilerin ve Kürtlerin DEAŞ sonrası döneme ait planlama ve beklentilerindeki ortak noktaların az olması ve ülkeye akan korkunç miktardaki silah ve mühimmat karamsarlık yaratıyor. Tüm bunlar, Irak'ın yaklaşan seçimler ve Bağdat-Erbil arasındaki güç mücadelesi dikkate alındığında 2017 sonu 2018 başlarından itibaren yavaş ancak sinsice yoğunlaşan yeni çatışma dinamiklerine sahip olacağını gösteriyor. Bu çatışma dinamikleri temelde üç düzlemdetoparlanabilir:

1/ Bağdat-Erbil arasında bağımsızlık ilanı ve çatışmalarla sonuçlanabilecek toprak, yetki ve kaynak anlaşmazlığı,

2/ DEAŞ'ın yeni dönem stratejisi çerçevesinde geçmişte "Sünni Üçgeni" ya da "Ölüm Üçgeni" adı verilen bölgelerde yoğunlaşmak üzere Irak güvenlik güçlerine karşı DEAŞ ve benzeri örgütler tarafından yürütülecek terör eylemleri,

3/ DEAŞ sonrası dönemde önce Bağdat ve güneyinde daha sonra da ülkenin kuzeyinde kalan bölgelerde Şii gruplar arasında yaşanabilecek silahlı çatışma ya da bu gruplar arasında siyasi güç mücadelesi olarak somutlaşabilecek iktidar kavgası.

Bu üç temelde çatışma/terör ya da daha genel bir tabirle politik şiddetin tırmanabileceği bölgeler ise şöyle sıralanabilir:

1. Sincar'dan başlayıp, Telafer'in kuzeyi, Musul'un kuzeyi ve doğusu, Kerkük'ün batı, merkez ve doğusunda kalan alanları, ayrıca Tuzhurmatu'ndan Hanekin'e kadar uzanan coğrafya. (Merkezi hükümet ile IKBY arasında)

2. Anbar'da Hit, Felluce ve şehrin Suriye sınırına yakın bölgeleri; Bağdat'ın kuzeyinden Musul'a doğru giden yol üzerinde Duhuliye'den başlamak üzere Samarra, Beyci, Şırgat gibi önemli merkezler; Bağdat'ın güneyi ile Babil arasında Yusufiye-İskenderiye-Mahmudiye hattı; yine Bağdat'tan kuzeye ve doğuya doğru Tarimiye'den başlamak üzere Bakuba'dan Celevle'ye giden yol ve İran sınırına doğru olan bölge. (DEAŞ'ın geri kalanı ile çoğunlukla Irak ordusu ve hükümet güçleri arasında)

3. Bağdat ve Basra gibi şehir merkezleri. (Şii Araplar arasındaki güç mücadelesi)

Belki de Irak'ta bu senaryonun daha önce de yaşandığı ve dolayısıyla bu tür olayların ülke üzerinde çok yıkıcı bir etki yaratmayacağı düşünülebilir. Fakat her bir çatışma ülkeyi daha çok yıpratıyor. DEAŞ'tan sonra bu gelişmelerin hepsi aynı zamanda yaşanmayabilir. Ancak sadece birisi bile bir ülkeyi büyük bir krize sürükleyebilecek bu sorunlara karşı Irak'ın ne kadar dayanabileceği tartışmalıdır.

 

dünya bülteni


Keyword : radyo vakit - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

ABD’nin yeni PKK planı ne?
Türkiye, Suriye krizinin önemli bir kısmı boyunca askeri gücünü yedekte tutmayı tercih etti. 2015 yılında PKK şehirlerde ayaklanmaya dönük yeni terör
Afrin ve ötesi
Geçen sene Mart ayında yayımlanan “Suriye satrancında değişen dengeler ve ittifaklar” başlıklı yazıyı şu açık uçlu soruyla bitirmiştik: “Şimdilik bilm
Filistin Merkez Konseyi toplantısına 'İsrail'i tanımayı askıya al' tavsiyesi
Batı Şeria'nın Ramallah kentinde 14 Ocak'ta yapılması beklenen Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyinin toplantısında, "FKÖ'n
Kudüs Davası ve İslâm’ın Bedevî Problemi
Müslümanların İsrail ve ABD Devlet Başkanı Donald Trump’a öfke kustuğu, Malezya Savunma Bakanı’nın “Ordumuz Kudüs için daima hazır” açıklamasını yaptı
İran’ı yaralamak, Türkiye’yi sarsmak: Bir coğrafya iradesi ve bir özgürlük haritası şarttır!
İran’a, “ne kadar güçlenirsen güçlen, ne kadar yayılma haritası izlersen izle, ne kadar Şii doktriniyle sınır ötesi kitleleri harekete geçirirsen geçi
İran’da ‘Sahipsiz’ Protestolar ve Kronik Sorunlar
İran’da 2017 yılının son günlerinde Meşhed merkezli başlayan toplumsal hareketlenme, birkaç gün içerisinde ülke geneline yayıldı ve İranlılar 2018’e g
İran’da kimin gölgesi ‘GEZİ’yor?
Sahneler farklı olsa da akış şöyleydi... Suriye’de krizin sona yaklaşması, Barzani referandumu, Küre Koalisyonu, Katar darbesi/krizi, MBS rumuzlu vel
Bir Savaş Silahı Olarak Açlık
Bugün dünyanın farklı bölgelerinde var olan ve her geçen gün biraz daha kötüye giden krizlerin başını “savaşlar” ve “yoksulluk” çekmektedir. Bu iki ol
Evanjelizm, Ortadoğu ve Türkiye
Evanjelizm genel anlamıyla İncil’i vaaz etme veya İncil’i yayma anlamında kullanılır. Gaye ve amaçları Hz. İsa’nın mesajlarını insanlara ulaştırma ve
Filistinli kadınlar
Mavi kartları olmadığı için Kudüs’e giremeyen eşlerinin yerine, kadınlar dağlardan aşarak şehre inip mahsullerini satmaya çalışıyor. Ailelerin ayakta
1 - Kazakistan'da başörtülü öğrencilere engel
2 - Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak
3 - Yusuf’un iyilik hareketi
4 - ABD’nin yeni PKK planı ne?
5 - Kalbin bilgisi
6 - Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video)


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat