Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Zekat Ve İnfak Ekseninde Ekonomik Alanımızın İnşâsı * Tarihten günümüze Kudüs konulu panel Ankara’da düzenlendi (Haber-Video) * Kur’an’a Göre Şefaat * Meczupların Dîni: Tasavvuf * B:atıniyye (Bâtinilik) * Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi * İtalya'da başörtülü avukat mahkeme salonundan çıkarıldı * Kalbin halleri ve eğitimi * Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu * Kur’an’da Piyasa Ve İnsan Hürriyeti

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 98711
Toplam 411053249
En Fazla 606285
Ortalama 154531
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

İmtihan

İmtihan ölümün olduğu yerde olur. Eğer ölüm olmasaydı imtihan da olmazdı. Cennete imtihan olmayacak meselâ. Çünkü cennette ölüm yoktur. Dolayısı ile imtihanı anlamlı kılan şey, ölümdür: “Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz” (Enbiyâ 35). “Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden
2018-01-19 - 16:40

İMTİHAN

 

“Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele” (Bakara 155).

Yaratılışın gâyesi imtihandır. Dünyâ bir “imtihan dünyâsı”dır. İmtihan, âhiret inancını mutlakâ yanında getirir. “Âhirete îman” olmadığında imtihan da olmaz. Zîrâ âhiret inancı olmadığında imtihanın olup-olmasının bir önemi kalmaz. Zîrâ âhiret bilinci-îmânı olmadığında imtihanı kaybetsen ne olacak ki?. “İmtihanı kazanıp da toprak olmak”la, “kaybedip de toprak olmak” arasında fark kalmaz. Ateist, Dünyâ’ya bir “imtihan dünyâsı” olarak değil, bir “haz dünyâsı” olarak bakar bu nedenle. Âhiret inancı yoktur çünkü. Ona göre ölünce “mutlak bir karanlık” ve bilinçsizlik hâli olacak ve her-şey bitecektir. Fakat müslümanlar-inananlar için durum öyle değildir ve Dünyâ’da yapılanların hesâbının mutlakâ verileceği bir âhiret hayâtı olacak ve kişi dünyâ-imtihanının sonucuna göre ya “ebedî cennete” yada “ebedî cehenneme” girecektir. Yâni, âhiret olduğundan dolayı imtihan vardır müslümanlar için. Bu nedenle müslüman için Dünyâ “yan gelip yatma yeri” değildir, olamaz. Öyle, hiç-bir çaba harcamadan hem Dünyâ’da mutlu-huzurlu bir hayat yaşayacaksınız, hem de âhirette de mi ebedî cenneti hak edeceksiniz?. Bu düşüncenin dayanağı nedir ki?. Sakın; “Onlardan öylesi de vardır ki:’Rabbimiz, bize Dünyâ’da da iyilik ver, âhirette de iyilik (ver) ve bizi ateşin azâbından koru’ der” Bakara 177 âyetini göstermeyin. Çünkü o âyet bir-önceki âyetle birlikte okunduğunda, “sâdece Dünyâ iyiliği istemeyin, âhiret iyiliğini de isteyin” tavsiyesidir. Kur’ân, iyiliğin ne olduğunu da açıklıyor zâten. İyilik, “kıyak bir hayat” demek değildir. Kur’ân iyiliğin târifini şöyle yapar:

“Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz “iyilik” değildir. Ama iyilik, Allah’a, âhiret gününe, meleklere, Kitab’a ve peygamberlere îman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefâ gösterenler ile; zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttakî (takvâ sâhibi) olanlar da bunlardır” (Bakara 177).

Peygamberlerin ve yanındakilerin, Allah uğrunda yaşadıklarının bir benzerini yaşamadan, onların başına gelenlerin bir benzeri bizim de başınıza gelmeden cennet hak edilemez:

“Yoksa sizden önce gelip-geçenlerin hâli başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?. Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, berâberindeki mü’minlerle; ‘Allah’ın yardımı ne zaman?’ diyordu. Dikkat edin. Şüphesiz Allah’ın yardımı pek yakındır” (Bakara 214).

Açıkça söyleyelim ki, târih boyunca müslümanların imtihanı, “çok olan”a karşı “az olan”ın mücâdelesi olarak tezâhür etmiştir. Fakat bu mücâdele hakkıyla yerine getirildiğinde en büyük yardımcı Allah olacağı için zafer-başarı mutlakâ o müslüman azınlığın olacaktır. İşte Allah’ın bu yardımı nedeniyle nice azınlıklar çoğunluğa gâlip gelmiştir:

“Tâlût, orduyla birlikte ayrıldığında dedi ki: Doğrusu Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. Kim ondan içerse, artık o benden değildir ve kim de -eliyle bir avuç alanlar hâriç- onu tatmazsa bendendir. Küçük bir bölümü hâriç (hepsi sudan) içti. O, kendisiyle berâber îman edenlerle (ırmağı) geçince onlar (geride kalanlar): Bugün bizim Câlût’a ve ordusuna karşı (koyacak) gücümüz yok dediler. (O zaman) muhakkak Allah’a kavuşacaklarını umanlar (şöyle) dediler: Nice küçük topluluk, daha çok olan bir topluluğa Allah’ın izniyle gâlib gelmiştir; Allah sabredenlerle berâberdir” (Bakara 249).

Demek ki zafer, “çok olanlar”ın değil, azınlık olsa da, “imtihanı vererek ve dik durarak direniş gösterebilenler”in oluyor.

İlginçtir ki imtihan bir çeşit savaş olduğu gibi, savaş da bir imtihandır. Bâzen savaşmamak imtihanı kaybetmeye neden olur. Canı kaybetmemek için imtihanlar kaybedilir ve âhiret heder olur gider. Bu nedenle de Kur’ân’da ebedî kurtuluşu kazanmak için icâbında mallardan ve canlardan vazgeçmek de gerekebilir. Şehâdet de vardır bu yolda.

İmtihanı geçmek için olmazsa-olmaz şart ille de “perişanlıklar içinde yaşamak” demek değildir. Allah yolunda olmak ve ölmektir imtihanı geçmek. İmtihan son nefese kadar devâm eder. Son nefese kadar Allah’ın emirlerine uygun olarak yaşamak, “imtihanı geçmek” anlamına gelir Allah’ın izniyle. Herkesin, her zamânın ve her mekânın imtihanı farklı olabilir. Açlıkla ve toklukla imtihan olabiliriz. Savaşla ve barışla olduğu gibi. Ölmekle de, “olmak”la da imtihan olunur. İyilikle de kötülükle de imtihan olunur. Kısaca hayat bir imtihan olduğu için hayâtın her alanında ve her durumda imtihan olunabilir.

İmtihan, insanın kendi elleri yüzünden başına gelen şeylerle de olur: “Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz” (Enbiyâ 35). Çünkü o mevcut durum o kişinin artık hayâtının bir parçasıdır. Meselâ hastalık gibi, kazâ-belâ gibi, hatta zenginlik-fakirlik gibi. Yâni gülle de imtihan olunur, dikenle de. Zâten imtihanı imtihan yapan bu “karşıtlık”tır. Eğer bir şeyin zıddı olmasaydı imtihan olmazdı. O hâlde imtihan bir “seçme” işidir. Seçiminize göre imtihanı geçip-geçemeyeceğiniz belli olur.

Dünyâ’da her-şey yolunda olsa bile, insanın ezelî düşmanı olan şeytanla imtihanı yine de bitmez. Nefisle imtihan ölene kadar bitmez. Nefisle imtihan genelde, siyâset-servet ve şöhret-şehvet konularında olur. İmtihanın ana-konularıdır bunlar.

Müslümanlar “varlıkla imtihan”da, “yoklukla imtihan”a göre çok zorlanıyorlar ve hattâ bu imtihanı çokları veremiyor ve imtihanı kaybediyor. Varlıkla imtihan, zannedildiği gibi “yoklukla imtihan”a göre daha kolay değildir. Târih bunun şâhididir. Hz. Ömer; Îran feth edildiğinde, oradan develer dolusu mücevher geldiğinde ağladığı ve yanındakilerin; “Sevineceğine niçin ağlıyorsun ey mü’minlerin emiri?” sorusu üzerine, Hz. Ömer’in şu cevâbını hatırlayalım: “Bizler Allah Resûlü varken açlıktan uyuyamıyor, karnımıza bâzen taş bağlıyorduk, o zaman imtihan kolaydı, şimdi bu imtihanı geçmek daha zor” demiştir.

Modernizmin (post-modernizm) imtihanı ile niceleri döküldü-dökülüyor. Zorlu bir imtihandır bu. Nice “İslâm önderleri” imtihanı kaybederek “modernizmin öncüleri” oldular. İmtihanı kaybetmenin sonucu daha Dünyâ’da iken kendini göstermeye başlar. Fakat hayat devâm ettiği için imtihan da devâm eder ve ölmedikçe kesin bir şekilde imtihanın kaybedildiğinden bahsedilemez. Modernizm imtihanını kaybedenler ve kaybetmekte olanlar fıtratlarına, geleneklerine, ahitlerine ve kısaca dinlerine zulmetmiş oldular-olurlar. Kapitâlizmin imtihanı ise, “şeytanın en güçlü silahı” oldu.

Bâzı “ince imtihan” şekilleri de vardır. Meselâ bir âyeti yanlış anlayarak ve sapık bir dîne malzeme yaparak imtihanı kaybedenler de vardır. Tasavvufçular, Enfâl 17. âyetle imtihan olmuşlar ve hemen tamâmı bu imtihanı kaybetmiş ve sapıklığa düşmüştür:

“Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü’minleri kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir” (Enfâl 17).

Tasavvufçular bu âyet bağlamında “mecazı hakîkate hamlederek” “atan”ın gerçekten de bizzat Allah olduğunu zannettiler. Bu âyetten, “demek ki her şeyi yapan-eden Allah’mış” sonucuna vardılar ve bunu “lâ fâile illallah” sözüyle sloganlaştırdılar. Tabi buradan sapık bir düşünceye ulaştılar ve o düşünceyi İslâm’ın ana-düşüncesi olarak kabûl ettiler. Hâlbuki bu söz ve düşünce, gayr-i İslâmî batıl dinlerin sapıklığından başka bir şey değildi.

İmtihan ölümün olduğu yerde olur. Eğer ölüm olmasaydı imtihan da olmazdı. Cennete imtihan olmayacak meselâ. Çünkü cennette ölüm yoktur. Dolayısı ile imtihanı anlamlı kılan şey, ölümdür:

“Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz”(Enbiyâ 35).

Modern müslüman ve insan, sınanmak istemeyen ve en küçük bir sıkıntıya bile gelemeyen insandır. Bu nedenle imtihanda olmayı istemiyor. Hâlbuki Dünyâ Dünyâ’dır ve cennet değildir. Dünyâ’nın doğal bir zorluğu vardır ve en azından bundan kurtuluş mümkün değildir. Güneş’in sıcağından, kışın soğuğundan kurtulamazsınız ki!. İllâ ki imtihanın olunacaksınız. İmtihan insanın kaderidir:

“İnsanlar, (sâdece) ‘îman ettik” diyerek, sınanmadan (imtihan olmadan) bırakılacaklarını mı sandılar?” (Ankebût 2).

“Andolsun, biz sizden mücâhid olanlarla sabredenleri bilinceye (belli edip ortaya çıkarıncaya) kadar deneyeceğiz ve haberlerinizi sınayacağız (açıklayacağız)” (Muhammed 31).

İnsanlar bâzen imtihanlarını kendi-kendilerine zorlaştırırlar. Bunu çok soru sorarak yaparlar meselâ. Soru fazlalaştığında imtihan da zorlaşır. Çok soru, “zor imtihan” demektir. Sürekli “imtihan”da olmak, “sürekli olarak imtihana çalışmak” anlamına gelir.

Modernizm, yeni bir imtihan-şekli ortaya koydu. İnsanı doğumundan ölümüne kadar kendi istediği gibi imtihana tabi tutmaktadır. Modern düşüncede âhiret inancı olmadığı için, imtihandan iyi not alamayanlar ânında cezâlandırılır. En azından modern imtihanı kaybedenler yada reddedenler, gerici-yobaz-terörist olarak yaftalanır. Çünkü modern imtihana uygun davranılmamıştır. Modern imtihanı kabûl etmeyenlerle icâbında savaşılır da. İllâ ki o imtihana girilecek ve başarılı olunacaktır. Yoksa zorlu bir hayat “modern olmayanlar”ı bekler. Çünkü “dünyâ cenneti”nden kovulurlar ve “dünyâ cehennemi”ne itilirler.

İslâm’ın hükümleri coğrafyadan-coğrafyaya değişmez; coğrafyadan-coğrafyaya, imtihanlar değişir sâdece. İmtihan İslâm’a göre olacaktır ama her zamânı ve her mekânı göz-önüne alarak olur imtihan. “İmtihanın soruları” İslâm’a göre hazırlanmıştır. Çünkü mekân ve zaman müslümandır. Tüm kâinat yâni mekân ve dolayısı ile zaman mecbûren müslümandır. Müslüman bir mekânda gayr-i İslâmî bir imtihan olmaz. İmtihanın soruları Kur’ân’dandır, Sünnettendir, fıtrattandır. Hep aynı sorulardır aslında. İmtihanın cevapları el altından verilip durmaktadır. Aslında cevaplar bellidir. Geriye sâdece bu cevapları yerine getirmek (yazmak) kalıyor. Bu, “Dünyâ’da İslâm’a göre yaşamak”la oluyor. İslâm’a ne kadar uygun yaşanılırsa o kadar başarılı olunuyor. Zâten böyle olunca da âhirette imtihanın değerlendirilmesi de kolay olur. Zîrâ “sorgu” da Kur’ân’a göre olacaktır.

Evet; ister kabûl edilsin, ister kabûl edilmesin. Dünyâ bir “imtihan alanı”dır. Bu imtihan bâzen çok zorludur. Niceleri “sıfır” çekerken, kimileri de imtihanı geçerler ve “mutlu son”a ulaşırlar. Gayret bizden, yardım Allah’tandır.

En doğrusunu sâdece Allah bilir.

 

harun görmüş

iktibas


Keyword : radyo vakit - harun görmüş - iktibas - imtihan -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

B:atıniyye (Bâtinilik)
“Gizli olmak, bir şeyin iç yüzünü bilmek” anlamına gelir. Diğer bir tarife göre “Gizli olanı ve bir şeyin iç yüzünü bilenler” demektir. Terim olarak “
Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı?
Bir sohbetinizde "Allah'ın Mekke'yi fethe- din, Kudüs'ü fethedin" diye bir emri yok de- miştiniz. Bunu dinleyenler sizi İsrail taraftarı olarak düşünü
Vahdetin önündeki iki önemli engel
Müslümanların hayat içerisinde varlıklarını korumak ve hissettirmek için güçlü olma- ları gerekir ki bunun içinde birlik olmaları lazım. Lokal ve bölg
İdlib’de işimiz kolay değil, ama zor da değil!
Suriye’deki savaş IŞİD’in etkisiz hale getirilmesinin ardından sınırlandırılmış da olsa, dört bölgede (Humus, Hama, İdlib ve Şam’ın doğusundaki Guta b
Nahda Hareketi'nden "uzlaşı ve diyalog" çağrısı
Tunus'ta Nahda Hareketi Partisi, yılbaşında gelen zamların ardından başlayan hayat pahalılığı protestolarına dair açıklamasında "bazı partilerin kışkı
Kur’ân’ı Zihinlere Hapsetmek
“Îman edip sâlih amellerde bulunanlar; ne mutlu onlara. Varılacak yerin güzel olanı (onlarındır)” (Ra’d 29). İslâm dîni, hem iç-âlemi, hem de dış-âle
Hikmet Kur'an'la birlikte mi İndirilmiştir?
SORU: Allah Teâlâ Kur'an'da "Kitabı ve hikmeti indirdik" buyuruyor. Demek ki hikmet Kur'an ayetleri içinde ve onun ayetlerinin anlamlarını düşünerek
Bu Yazıyı Sakın Okumayın.
Bir havuza kirli su pompalayıp, sonrada sürekli temizlemeye çalışmaktan farklı değil halimiz. Havuza gelen suyu kirleten nedeni ortadan kaldırsanız, b
Özbekistan'da Kur'an-ı Kerim yayınlanmaya başlandı
Özbekistan'ın başkenti Taşkent’teki “Hilal” Yayınevinin Kur'an-ı Kerim yayınlamaya başlayacağı belirtildi. Info.islom.uz internet sitesindeki habere
İnsanın başına gelen şeyler ne zaman yazıya geçirilmiştir? (Video)
SORU: Tevbe sûresi 51. ayet ile İsrâ sûresi 13. ayetin birbiriyle ilişkisi nedir?
1 -


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat