Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Erdoğan: IKYB'yi referandum kararından vazgeçmeye çağırıyorum * Hasenattan Salihata Pasif İyiden Aktif İyiye * Nasıl bir Eş... * Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk * Dünyayı Kim Kurtarabilir? * Cemaatler biterse İslam bitermiş! * Arakan'a Ağlamaktan Kolay Ne Var? * Erdoğan, New York'ta yeni Türkevi binasının temelini attı * 6 soruda IKBY'nin tartışmalı referandumu | Grafikli * Sabra ve Şatilla… 35 yıllık yaramız

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 66942
Toplam 386080466
En Fazla 606285
Ortalama 152060
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Düşünce ve Hayata Yansımalarıyla Tevhid

İslam’ı bir başka tek kelimeyle özetlemek gerekse, hiç kuşkusuz bu, ‘tevhid’ olurdu. Ne var ki tevhid asırlar var ki, günde belirli sayıda tekrarlanan dini içerikli sözlerden ibaret sanılmaktadır. Tevhid virdleşmiştir. Tevhid dini olan İslam, müntesipleri eliyle, bırakın şirk sistemlerine meydan okumayı, bütün şirk akidelerini
2017-09-20 - 00:00

DÜŞÜNCE VE HAYATA YANSIMALARIYLA TEVHİD

 

 
 İslam’ı bir başka tek kelimeyle özetlemek gerekse, hiç kuşkusuz bu, ‘tevhid’ olurdu. Ne var ki tevhid asırlar var ki, günde belirli sayıda tekrarlanan dini içerikli sözlerden ibaret sanılmaktadır. Tevhid virdleşmiştir. Tevhid dini olan İslam, müntesipleri eliyle, bırakın şirk sistemlerine meydan okumayı, bütün şirk akidelerini kapsam alanına alan bir ‘paralel’ dine dönüştürülmek istenmektedir. İslam'ın tevhid akidesi, kelime-i tevhidin, Allahu ekber sözünün, Fatiha suresinin v.b. her gün belirli sayılarda bilinçsizce tekrarından öteye gidememektedir. Tevhid, yerini adeta teşrike bırakmış vaziyettedir. İslam’ın saf tevhid akidesini seslendirenler ise vebalı muamelesine tabi tutulmaktadırlar.
 
Tevhidin bu pespayelikten arındırılması gerekir. Tevhid akidesi, değdiği yerden ses getirmelidir. Tevhid akidesi, bugünkü küresel cahiliyeye haddini bildirmelidir. Bütün hayatı, sadece onun tek var edeni, Allah'a has kılmalıdır. Tevhidle bütün küfür ve şirk düşünceleri açığa çıkartılmalı, şirkin hiçbir tonuna müsamaha gösterilmemelidir. Aynı zamanda tevhid, yeryüzünde adil bir yaşam biçimini gerçekleştirmenin ekseni olmalıdır.
 
İşte bütün bu sorunlara az veya çok cevap arayan bir kitaptan söz etmek istiyorum. Bize ait bir değerin de böylece değerli hatırasını yâd etmiş olacağız.
 
***
 
İsmail Raci Farukî’nin TEVHİD adlı eseri, yazıldığı günden itibaren klasikler listesine ismini kaydettirmiş, önemli bir eserdir. Kitabı Türkçeye ilkin, Dilaver Yardım’ın tercümesiyle İnsan yayınları kazandırmış, 1987’de yayınlamıştı. Dilaver Yardım-Latif Boyacı’nın yaptığı ikinci bir tercüme ise 1998’de yayınlanmış, 2006’da dördüncü baskıyı gerçekleştirmişti. Her iki baskıyı da okumuştum, hatta sohbet arkadaşlarımızla bizatihi ders konusu yapmıştık.
 
Şimdilerde Mahya yayınları İsmail Raci Farukî’nin Tevhid’ine el atmış bulunmaktadır. Prof. Dr. Ejder Okumuş’a yeniden yaptırılan çeviri Mahya yayınlarının ellinci kitabı olarak 2017 Şubat’ında okuyucu ile buluşturulmuş bulunmaktadır.
 
İsmail Raci Farukî Filistin/Yafa’da 1921 yılında doğmuş, 27 Mayıs 1986 tarihinde, Pensilvanya’daki evlerinde eşi Louis Lamia ile birlikte, sahur vaktinde evlerine giren bir Siyonist saldırganın bıçak darbeleriyle şehid edilmiş bir müslümandır. O, kısa denebilecek bu hayatına çok büyük işler sığdırmış bir hareket, düşünce ve ilim adamıdır.
 
***
 
Farukî Tevhid’i on üç bölümde incelemiş.
Birinci bölüm:                        Dini Tecrübenin Özü.
İkinci bölüm:              İslam’ın Özü.
Üçüncü bölüm:          Tarih İlkesi.
Dördüncü bölüm:      Bilgi İlkesi.
Beşinci bölüm:           Metafizik İlkesi.
Altıncı bölüm:                        Ahlak İlkesi.
Yedinci bölüm:           Toplumsal Düzen İlkesi.
Sekizinci bölüm:         Ümmet İlkesi.
Dokuzuncu bölüm:    Aile İlkesi.
Onuncu bölüm:          Siyasal Düzen İlkesi.
On birinci bölüm:      Ekonomik Düzen İlkesi.
On ikinci bölüm:        Dünya Düzeni İlkesi.
On üçüncü bölüm:     Estetik İlkesi.
 
Tevhid’in bu şekilde on üç bölüm halinde incelenmesi, İslam'ın ekonomi, estetik, siyaset, bilgi veya metafizik gibi, birbirinden bağımsız bölümlere ayrıldığı anlamına gelmemektedir. İslam, dolayısıyla tevhid bir bütündür. Zaten tevhid kelimesi de ‘birleme’ anlamıyla bu bütünlüğe fazlasıyla işaret etmektedir. Farukî’nin tasnifi, on üç başlık altında tevhidin düşünce ve hayata nasıl yansıdığını anlatmak, hayatın yegâne hakikati olan bu tek kelimelik gerçekliğe dair bir farkındalık oluşturmaktır.
 
Farukî her bölümü diğerinden daha yetkin şekilde işlemiş bulunmaktadır.
 
Farukî’ye göre, hedonizm ve mutçuluk gibi teoriler müslümanın ‘lanetlisi’dir. Müslümanın yaklaşımında onlardan herhangi birini kabul etmek, insan eylemine rehber ve normal olarak Allah'ın yanına başka ilahlar koymak demektir. Şirk, ahlakî değerleri tamamen araçsal olan ve asla nihai olmayan ilkel ve faydacı değerlerle karıştırmaktır.
 
Farukî müslümanı şöyle tanımlıyor: “Allah'ın tek yasa koyucu, O’nun iradesinin tek buyruk ve O’nun modelinin de mevcudatı ahlakî olarak arzulanan noktaya ulaştıracak tek seçenek olduğunu idrak etmektir.”
 
Farukî’nin, İhvan özelinde yaptığı “İslam'ın vizyonunu insan hayatının her anına ve modern insan aktivitesinin her bir noktasına taşıyabilme konusunda gösterdiği yetersizli[k]” tespitini, ümmetin geneline teşmil ettiğini pekâlâ anlayabiliyoruz. Onun, “Maalesef büyük Müslüman zihinler, kendilerini başka işlere verdiler.” cümlesinin hedef tahtasında kimlerin bulunduğu çok önemli midir? Bu cümle hala geçerliliğini -acı da olsa- sürdürmekte değil midir?
 
Farukî diyor ki, İslam ümmeti yeniden, onun asırlardır sahip olduğu karakter ve yazgısına yani İslam'a dönmedikçe yeniden ayağa kalkamayacak ve vasat ümmet olamayacaktır.
Farukî, İslam gençliğinin eğitimine adadığı bu eserinde, İslam'ın dağarcığından, Allah’la ilgili baba, aracı, kurtarıcı, oğul gibi isim ve terimlerin tamamen çıkartılmasına azami dikkati göstermek gerektiğine vurgu yapmaktadır. Mesela ‘kurtuluş’ sözcüğüne kısaca yer verecek olursak, şöyle demektedir: “İslam’ın kurtuluş öğretisi, Hristiyanlığın geleneksel kurtuluş öğretisine tamamen zıttır. Gerçekte ‘kurtuluş’ teriminin İslamî kelime dağarcığında bir karşılığı yoktur. Bir kurtarıcı söz konusu olmadığı gibi, kendisinden kurtarılacak bir şey de yoktur.”
 
Bu anlamıyla insanın bir kurtarıcıya, Mesih’e ihtiyacı yoktur. İnsan kendisini kozmik görevine adamalı, kendi değerini de başarısıyla doğru orantılı olarak ölçmelidir!
 
Gerçek anlamda felah, bir yandan dünyayı Allah'ın bahçesine dönüştürmek (isti’mâru’l-arz), diğer yandan da insanlığı Allah'ın yasa ve normlarını hayata geçiren kahramanlara, dâhilere ve velilere dönüştürmektir.
 
Farukî’nin Allah'ın varlığını nasıl kavramamız gerektiğine dair tespitleri, akideye olan vukufiyetini göstermesi bakımından önemlidir. Bu konudaki açıklamalarında, “kuntü kenzen mahfiyyen…” (gizli bir hazine idim, bilinmek istedim) türünden felsefeler anlamını yitirmektedir çünkü o, Allah'ın insana ve dünyaya bağımlı veya muhtaç olmadığına dikkat çekmektedir.
 
Onun açıklamalarında, -kendisi doğrudan isim zikretmese de- vahdet-i vücud felsefesi kendine düşen payı almakta, tevhidi bozan bir ideoloji olduğu ortaya çıkmaktadır. Şu sözlerini bu kapsamda görebiliriz:
 
“Yaratıcı ve yaratılana ait iki düzen, gerek varlıkları veya ontolojileri gerek tecrübeleri ve uğraşıları itibarıyla tamamen ve kesinlikle birbirinden farklı, fakat aynı zamanda birbiriyle de ilgilidir. Birisinin diğeriyle birleşmesi, diğerine geçmesi, karışması veya yayılması asla mümkün değildir. Ne yaratıcı, ontolojik olarak yaratılmış bir varlığa; ne de yaratılmış olan, herhangi bir anlamda kendini yaratıcıya dönüştürecek şekilde yüceltilebilir veya başkalaştırılabilir.”
 
“Tevhid, Tanrı’nın bütün tabiat âleminden ontolojik ayrılığı anlamına gelir.”
 
“İslam’ın en önemli özelliği, Allah ile mahlûkatı birbiriyle özdeşleştirmekten, şirkten uzak duruşudur.”
 
“İlahi birliğin manası, Allah'ın tek tanrı olduğu; yaratılanlar içinde hiçbir şeyin hiçbir şekilde O’na benzemediği ve O’nun gibi olmadığı, dolayısıyla mutlak olarak hiçbir şeyin O’na ortak koşulamayacağıdır.”
 
“İçeriği olmayan bir kapsayıcılığa sahip sistemlerle ilgili birçok örnek verilebilir. Spekülatif Hindu düşünür, ‘Om’ ifadesiyle güneşin altında ve üstünde yer alan her şeyi kasteder. Bizim sufiler de ‘Hû’ sözcüğüyle onlara uyarlar. Filozoflar için her şeyi tek bir formülle ifade etmek, ilginç bir oyundur. Acı gerçek ise böyle tek heceli anahtar bir terimle, insanların velilik seviyesindeki bir hayattan günah dolu bir hayata ve putperestliğe kayabildiğidir. Hem Hindû hem de sufî, söz konusu terimin hiçbir şekilde böyle bir sapmayı engelleyemeyeceğini bilir.”
 
Farukî’nin tevhid anlayışında, hurafenin hiçbir çeşidine yer loktur. Bilhassa cin terimi etrafında yoğunlaştırılmış batıl inanışları da bu bir tek kelime ile silip süpürmektedir. Şöyle demektedir:
 
Tevhid tabiatta değişmez doğa yasalarını koyan ezeli ve ebedi olan Allah'ın yanında herhangi bir etkin gücün mutlaka dışlanması anlamına gelir. Bu, tabiatta Allah'tan başka herhangi bir gücü kabul etmemek, reddetmektir. Herhangi bir sihrin, büyünün, ruhun, cinin ve herhangi bir fail tarafından tabiat süreçlerine keyfi müdahale gibi bir büyüsel anlayışın bertaraf edilmesidir. Her türlü hurafe, sihir veya büyü unsuru, onun failini ve ondan ‘yararlanan’ı şirke düşürür.
 
Farukî’nin anlayışında tevhid toplumsal düzen, ümmet ve siyasal düzen ilkesi anlamına gelmektedir. İslam hukukunun çok küçük bir kısmı dini merasimler, ibadet ve bireysel ahlakla ilgiliyken, büyük kısmı toplumsal düzenle ilgilidir. Tek bir düzen vardır, o da İslam'ın toplumsal düzenidir.
 
Farukî ‘ümmetsiz İslam olmaz’ der ve bunu şu şekilde temellendirir:
“Bir kişi, bireysel değerlerin yaşanması halinde erdemin en yüksek seviyesine ulaşılacağını, toplumun ise böyle bir tahakkuku engelleyeceğini veya ortadan kaldıracağını ileri sürebilir. Müslümanlar olarak cevabımız; bunların kesinlikle Hristiyanlığa ait iddialar ve yaklaşımlar olduğudur.”
 
Bireyci, münzevi, köşeye çekilmiş birinin veya bir rahibin sürdürdüğü tecrit hayatı son tahlilde değerler alanının güdükleşmesine varıp dayanır.
 
Ümmet yasa koyamaz, yasalar ilahidir, Allah'tan gelmiştir. İslam bir devlet olmadan ve onu idare edecek hukuki mahkemeler olmadan, asla mümkün olmaz. 
 
Her beşeri çaba gibi Farukî’nin eseri de elbette kusurdan münezzeh değildir. Mesela yasak ağaçtan tadan kişinin ilk insan Adem olduğu; Adem’in cennetten yeryüzüne indirildiği anlamına gelen sözleri, onun adına belki biraz daha ihtimam isteyen incelikli meseleler olarak gözükmektedir. Çünkü “insanın cennetten yeryüzüne indiği” görüşü Kur'an’ın bu husustaki anlatımlarıyla pek bağdaşmamaktadır. Çünkü Kur'an, insanın zaten yeryüzünde yaratıldığını açıkça belirtmektedir. Yasak ağaçtan da Adem değil, Adem ve eşi birlikte tatmışlardır.
 
Bunun dışında, rivayetlerde geçen Îsa, Musâ gibi elçiler ya da Meryem gibi mümin şahsiyetlerin isimleri başına birer ‘Hz.’ ön eki eklemek, mütercimin bir tasarrufu mudur, yoksa yayıncının mı, bilmiyorum. Ama bu Hz. önekinin rivayetlerin metinlerinde bulunmadığını biliyorum. Bu eklenti her şeyden önce, bize intikal etmiş bir hadis/rivayet metnine küçük de olsa bir ilavedir ve buna hakkımız olmasa gerektir. Bu tutum, ister istemez acaba başka metinlere de böylesi müdahaleler yapılmakta mıdır sorusunu akla getirmektedir.
Yine tercümeyle ilgili olarak, ayet meallerinin, iktibas edildiği meal kitabına uyarlı olarak, mesela ayet metninde hiç olmayan “Ya Muhammed!” gibi bir hitap isminin konulması dikkat çekmektedir.
 
***
 
Sonuç olarak Farukî’nin Tevhid adlı kitabı, bir başucu eseri olarak ilgimizi beklemektedir. Bilhassa bu yaz mevsiminde ne yapsam, neyi okusam diye düşünen Müslümanlar için iyi bir okuma ve ders konusudur diye düşünüyorum. Bu bağlamda merhum Farukî’nin, her bir ‘âmil’in, seçeceği on kişiyle her Cuma akşamı evinde yemekli toplantılar düzenlemesi, yatsı namazını cemaatle kılmaları ve Kur'an ayetleriyle dersler yapmalarına ilişkin önerisi de (s. 169) belki ilgi uyandıracak bir program olabilir.
 
 
 
mehmed durmuş
venhar

Keyword : radyo vakit - mehmed durmuş - venhar -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Cemaatler biterse İslam bitermiş!
Son zamanlarda sık sık dilimde olan bir dua var. ‘Allah sonumuzu hayretsin’… Bu duayı yapıyorum ancak biliyorum ki Allah kimseye zulmetmez. Verdiği
Kur'an'da Belirtilen Rüzgarların Aşılayıcılığı Sporla Üremedir. (Video)
Kur'an'da Belirtilen Rüzgarların Aşılayıcılığı Sporla Üremedir. - P... Prof. Dr. Mehmet OKUYAN
Ömer Muhtar'ın Şehadetinin 86. Yılı
Libya'nın dağlık bölgesi Cebel Ahdar'da 1860'larda dünyaya gelen Ömer Muhtar, eğitimini bölgede etkin Senusi Hareketi medreselerinde aldı. Senusi Hare
Putuna söversen Allah’ına söver
Allah’tan başkasına tapanlara küfür ve hakaret etmeyin; sonra onlar da bilgisizlik yüzünden sınırı aşarak Allah’a hakaret ederler. Böylece biz her ümm
Nijer'in yetimlerinin zor hayatı | Foto
Afrika'nın okyanusa kıyısı bulunmayan, nüfusunun büyük çoğunluğu MüslümanNijer'de, başkent Niamey'deki Osman Bin Affan Yetimhanesi ve Okulu, 270 çocuğ
Gizli Şirk (Video)
Gizli Şirk Abdülaziz Bayındır (Video)
ABD Ağzından Baklayı Çıkardı: PKK/PYD’nin Yanında Yer Almayan Muhalifler Yokolacak
ABD ve Rusya’nın işgal hazırlığı yaptığı İdlib’i savunmak için bölgedeki tüm muhalifler birleşiyor. ‘Milli Ordu’ anlamına gelen ‘Ceyş’ul Vatani’ çatıs
Asla Namaz Kılan Köleler Olmayacağız
Bize diyorlar ki, işte camiler açık istediğiniz kadar namaz kılın, rükû edin, secde edin. Namaz kılın ama namazınız ekonomiye etki etmesin. Namaz kıl
Hatırlamak Soru sormaktır
Srebrenitsa dönüşünde Saraybosna’ nın mutena köşelerinden Osmanlı yadigarı Baş Çarşı’da ki Kolobara Han’da hasbihal için buluştuğumuz Bosnalı kard
Müşrik Müminler
İman ve şirk bir arada olur mu? İnsan hem Allah’a iman ettiğini, Türkçe söylemek gerekirse “güvendiğini” iddia ederken hem de müşrik olabilir, Allah’a
1 -


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat