Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* 'Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz kalamayız' * Kudüs Düşerse, Dünya Düşer * "İlahlık" Şerik Kabul etmez * İdlib'de 'kaçınılmaz' çatışma | Analiz * Kabil'de bombalı saldırı, 24 ölü * Lozan’da, savaş tazminatına karşılık alınan kasaba: Karaağaç * Safları sıklaştıralım * Yumuşak Karnımız (Video) * Kur’an bütün zamanlar için geçerli bir hidayettir… * İşgal edilmiş, kuşatılmış, boşaltılmış Kudüs!

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 25331
Toplam 378525335
En Fazla 606285
Ortalama 152508
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Hakikatin Sistematiğini anlamak

Allah kullarından hiç kimseye haksızlık etmez kul iradesini kullanarak hakikat yoluna teslim olup yürürse, Rabbim ona hidayeti nasib eder. Kul teslim olmaz, iradesini nefsinin, şeytanın arzusuna teslim ederse çirkefe dalmasına neden olur. Küfür-
2017-07-25 - 23:53

HAKİKATİN SİSTEMATİĞİNİ ANLAMAK

 

 

Tağuttan, ona kulluk etmekten kaçınan ve içtenlikle Allah’a yönelenler için müjde vardır. O hâlde, kullarımı müjdele!’’ (39/17)

Tâğût: Allah’ ın vahyinin dışında doğru olduğunu, Hak ve Hakikat olduğunu iddia edenlerin düzenidir. Allah’ın düzeninin dışındaki bütün düzenler tağuti düzenlerdir. Bu düzenler kendilerini  alemlerin Rabbi olan Allah’ın gönderdiği sisteme alternatif olarak sunarlar. Oysa hakikatin dışında olan her düşünce ve sistem küfürdür. Gündüz ve gecenin durumu gibidir. Bütün albenilerini, şatafatlarını  kullanarak inananları hakikatten uzaklaştırmaya çalışan bir sistematiği bulunmaktadır.

Kapitalist, konformist bir hayatın çılgınlığına karşı Allah’ın düzenine tabi olanlara müjdeler var, onlar ahirette hiç bir zaman hüzünlenmeyecekler ve hiç bir zorlukla,acı ile karşılaşmayacaklar. Cüz’i iradesini (hür iradesini) bu albenili düzenlere rağmen, Allah yolunda kullanan, o doğrultuda yaşayanlar muttaki kullardır. Kulun istek ve gayreti boşa çıkarılmaz dünyada hidayet nasib olur, ahirette cennet nasib olur.

Allah kullarından hiç kimseye haksızlık etmez kul iradesini kullanarak hakikat yoluna teslim olup yürürse, Rabbim ona hidayeti nasib eder. Kul teslim olmaz, iradesini nefsinin, şeytanın arzusuna teslim ederse çirkefe dalmasına neden olur. Küfürden yana tercihte bulunmuş olur.

Yapılan tercih ve teslimiyet istikametinde Allah onların yolunu açar ve isteklerini nasib eder.

Nisa suresi

’’Fakat biz onlara “Hayatlarınızı feda edin!” yahut “Yurtlarınızı terk edin!” diye emretmiş olsaydık, çok azı bunu yapardı. Oysa, tavsiye edilen şeyi yapmış olsalardı, bu, kesinlikle onların yararına olurdu ve onları (imanlarında) daha güçlü kılardı(66) bu durumda biz onlara rahmetimizden büyük bir mükafat verirdik(67) ve onları dosdoğru bir yola yöneltirdik.(68)

Allah’a ve Peygambere itaat edenler, Allahın nimetlerini bağışladığı kimselerden olacaklardır: peygamberler, hakikatten hiç sapmamış olanlar, hakikate (hayatlarıyla) şahitlik yapanlar ve dürüst ve erdemli olanlar: işte böylelerininki ne güzel birliktelik(ler)dir! (69)

Bu, Allahın lütfudur; ve hiç kimse Allahın sahip olduğu bilgiye sahip olamaz.’’(4/66-70 )

Allah’a tam teslim olanlar çok azdır. Gerçekte akledenler onlardır. Hayatlarının merkezine sadece Allah’ı almak, Onun buyruklarını anlayıp kabul edenler ve hayatlarında somutlaştıranlar gerçekten muttaki kullardır.

Allah ın buyruğuna tam teslim olanlar kendilerine fayda sağlamış olanlardır. Onlar hem bu dünyada hem ahrette Allah tan mükafatlarını fazlasıyla alacaklardır. Fakat Allah’ın ayetlerine teslim olmayalar, onun önüne nefsani, şeytani arzularını öne geçirip günahı hayat haline getirenler hüsrandadır. Onlar imanın gereğini yapmayıp kolaya kaçtılar. Vurdumduymazlığı tercih edenler, mustazaflardan olduğunu iddia ederek toplumun hayat şatlarına teslim olan ve onların boyası ile boyananların hali ile hakikati anlayıp o yola adanmanın karşılığı farklı olacaktır.

Allah mutlak adildir, hiç bir kuluna zulmetmez kul kendine zulmeder. Allah hiç bir kuluna kader senaryosunu dayatmaz, kul kendi tercihleri ile yolunu belirler. Hakikat çok açık ve anlaşılır kılınmıştır. Kişileri hakikatten uzaklaştıran veya yakınlaştıran kendi tercihleridir.

Allah hiç kimseyi saptırmaz veya hiç kimseye iltimas geçmez. Kulun tercihi ve çabasına göre kapılar önünde açılır. Hakikate şahitlik yapanlar korunup gözetilecekler, onlar sonsuz bir hayatın en güzel nimetlerinin olduğu cennet nimetleri ile mükafatlandırılacaklardır. Allah sinelerin özünü ve her şeyi en iyi bilendir.

’’Ama davamız uğrunda üstün gayret gösterenleri, Bize varan yollara mutlaka yöneltiriz: Allah, kuşkusuz, iyilik yapanlarla beraberdir.’’(29/69)

Allah hakikat üzere olduğunu iddia edenin ispatına bakar, gerçekte iddiasını ıspatlayanlar imanın ardı sıra salih amelleri terk etmeyenlerdir. İman ve salih amel hakkıyla Müslüman olmanın olmazsa olmazıdır.

’’O, Nuh’a emrettiğini -ve sana (ey Muhammed,) vahiy aracılığıyla öğrettiğimizi ve aynı zamanda İbrahim’e, Musa’ya ve İsa’ya emrettiğimizi- sizin için şeriat kıldı. Dine sağlam bir şekilde sarılın ve o konuda bütünlüğünüzü bozmayın. Onları çağırdığın bu (itikad bütünlüğü) başka varlıkları veya güçleri Allah’a ortak koşanlara ağır gelse (bile). Allah dileyen herkesi kendine çeker ve O’na yönelenleri doğru yola ulaştırır.’’(42/13)

Allah’ın kulları için seçtiği din her zaman ve zeminde sadece İslam’dır. Farklı zamanlar da insanların dini tahrif etmelerinden dolayı dinin aslını toplumlara tebliğ etmek için Allah peygamberler göndermiştir. Hakikat bir ve tektir. Allah’ın kullarını sorumlu tuttuğu tek din İslam’dır, ondan başka geçerli din yoktur.

Hak ve batılın yolu, net bir şekilde mantık ve mantalitesinin tefrik edildiği bir ayettir. Kurânî hakikati özetleyen ak ve karanın çok açık bir şekilde barizleştirildiğini görmekteyiz. Artık, dileyen istediği yolda yürüsün.

 

şaban tekin

iktibas


Keyword : radyo vakit - iktibas - şaban tekin -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Para gavurdan, sövgü yerli uşaktan!
Büyükada’da suçüstü yapılan yarı Türk, yarı Avrupalıların ve benzerlerinin çalışmalarını ilk defa okuyanlar, “Ne kadar duyarlı insanlar.. Barış, karde
Aksâ’dan yana olmak... Karınca misali
Namaza izin vermemeye çalışan İsrail askerleriyle küçük bir arbedenin ardından, kapalı dükkânların önünde, yerde saf tuttuk. Gür sesli imamın özellikl
Darusselam entrikaları- 1
Geçen hafta Mescid-i Aksa’da yaşanan çatışmalar üç Filistinlinin ve iki İsrail polisinin öldürülmesi ile sonuçlandı. Olayların sonucunda İsrail hüküme
Avrupa'nın 15 Temmuz çelişkisi
15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden tam bir yıl geçti. Bir yıl boyunca Avrupa'da yapılan yayınlara , açıklamalara bakılığında büyük fotoğrafın gözd
Hamas ve İslami Cihad'dan İsrail'e 'kırmızı çizgi' uyarısı
Hamas ve İslami Cihad tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine işaret edilerek, "Son günlerde yapıla
15 Temmuz ihanetinin ana- tomisi - O gece İstanbul'da neler oldu? | Foto - Video
İddianamelerden derlenen bilgilere göre, ülke çapında gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi faaliyetlerinin İstanbul'la ilgili kısmına ilişkin pla
Türk anahtarı: Açar da kapatır da...
İki süper gücün buluşmasında ana konular Ukrayna ve Suriye’ydi. Doğal olarak Tillerson buradaki “mutabakatın” notlarını Türkiye’ye taşıdı. Cumhurbaşka
Adalet istiyorsanız, İslam şeriatı verelim (Video)
Adalet istiyorsanız, İslam şeriatı verelim
'Ölüm Yolu'nda 'Barış Yürüyüşü' sona erdi | Foto
Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen ve 5 binden fazla kişinin katıldığı üç günlük yürüyüş, Nezuk kasabasından soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anı
Sri Lanka’da Şehit Halil Kantarcı Yetimhanesi Hizmete Açıldı
Sri Lanka’da Şehit Halil Kantarcı Yetimhanesi Hizmete AçıldıSri Lanka’da, 15 Temmuz gecesi şehit düşen Halil Kantarcı’nın adını taşıyan yetimhane hizm
1 -


Ahmet Anapalı

İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)

29/08/2016 - 20:23

Ahmet Anapalı
Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Hayrettin Karaman
Hamdi Akan
Halime Kökçe
Hamza Er
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Songür
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Bozacı
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Coşkun
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat