Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Mescid-i Aksa’da Neler Oluyor? * Sosyal medya vatanseverleri * Mescid-i Aksa Üzerinde Kara Bulutlar Ya da Zilleti İçselleştirmek! * Tansu Çiller: BÇG belgelerini İçişleri Bakanı Meral Akşener getirdi * Ankara Körfez’e nasıl şah çekti? * Şeriat geliyor mu? * Tuzağa dikkat! Aksa’nın öfkesi çok şiddetli olacak * Kur'an'ı Kerim ve Mesajı * İmansız tahrikler tahrip içerir * 28 Şubat generallerini rezil eden yiğit kadın!

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 12423
Toplam 378048182
En Fazla 606285
Ortalama 152561
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Katar Krizinin Arkasında neler var ?

Birinci Dünya Savaşı’nda Müslüman coğrafyayı birbirine düşman eden milliyetçilik akımlarından sonra İslam coğrafyasını birbirine “milli güvenlik tehdidi” ile düşman etmek Batı’nın bu bölgeye verdiği en derin tahribat ve en kalıcı zarar olacak “Riyad’da Bir Marvel Filmi” yazısı Hakka yürüdüğü gün hâlâ capcanlı ve taptaze elimizdeki gazetede yayındayken biz kendisinin cenaze namazının
2017-07-21 - 16:15

KATAR KRİZİNİN ARKASINDA NELER VAR?

 

Bıraktığın yerden

(Bugün günlerden Salı. 
Akif Emre’nin yazı günü)  

“Riyad’da Bir Marvel Filmi” yazısı Hakka yürüdüğü gün hâlâ capcanlı ve taptaze elimizdeki gazetede yayındayken biz kendisinin cenaze namazının kılınacağı yeri ve vaktini konuşmaya başlamıştık bile.

Akif Emre’nin yazısı o kadar canlı, o kadar güncel ve o kadar dünyadan idi ki, insana “ya ölmek üzere olan bir adam şöyle tumturaklı bir ölüm yazısı döşenmez miydi” dedirtiyordu. Yazıdan mıdır, hayatı “hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, bugün ölecekmiş gibi ahiret için” bilinciyle yaşamasından mıdır ölümünü kabullenmekte güçlük çekiyoruz.

Her Salı sabahı ofisime gelerek ilk iş olarak gazeteyi alıyorum. Benim için haftanın başladığı gün bugün. Çünkü Akif Emre bugün yazıyor…  İşte bugün de o duyguyla, o köşeyi arıyorum. O köşe nerede?…

Bu hafta kemiyet itibariyle dün, yani Pazartesi başlarken, Pazartesi günü bölgemizde olan bitenler kendini keyfiyet itibari ile bugün yani Salı günü hissettirdi. Dün Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen ve Libya’nın General Haftar’ının Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini duyurması ile başlayan kriz temelde terör ve ekstremizmi beslediği iddiaları ile Katar’ı bölgede ciddi şekilde tecrit etmeyi planlıyor.

ABD Başkanı Trump’ın ilk ziyaretim diye dünyaya duyurduğu Suudi Arabistan gezisinde Emre’nin de hiddetle altını çizdiği ve bir Marvel filmi benzetmesi ile dikkat çekmeye çalıştığı Radikalizmle mücadele zirvesi ilk meyvelerini dünkü Katar krizinde verdi.

Arap ülkeleri Resmi Haber Ajanslarından yaptıkları açıklamalarda, ülkelerinin milli güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini, kara, deniz ve hava sınırlarını kapattıklarını bildiriyorlardı. Suudi Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Doha’nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlaller, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması, Yemen’deki Husi militanları desteklemesi sonrasında Suudi Arabistan’ın bu kararları almak durumunda kaldığını” belirtiyordu.

Sanırım Birinci Dünya Savaşında Müslüman coğrafyayı birbirine düşman eden milliyetçilik akımlarından sonra İslam coğrafyasını birbirine “milli güvenlik tehdidi” ile düşman etmek Batı’nın bu bölgeye verdiği en derin tahribat ve en kalıcı zarar olacaktır. Bir “ulusal güvenlik” konsepti kurgusu ile bölgemizde yaratılan düşmanlık içselleştirilmeye bile vakit bulmadan sonumuzu hazırlamaya yetecek gibi görünmekte.

Yan yana durduklarında neredeyse ayırt edemeyeceğiniz bir Suud’lu ve bir Katarlı şimdi ”Katar vatandaşı” olmak ünvanı ile Suud topraklarından kovulmakta, alınan kararlar gereği Suudi Arabistan vatandaşlarının Katar’a seyahati ve ülkede sürekli oturumu ile Katarlı vatandaşların ülkeye gelmesi ve transit hava limanlarını kullanması yasaklanmakta.

Mısır’ın darbeci yönetimi ise, “düşmanca tavırları, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (Ihvan) yöneticilerini ülke topraklarında barındırması ve Mısır milli güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine destek vermesi nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkileri kesmeyi kararlaştırmıştır” açıklaması yaptı.

Bu gelişmelerin Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti sonrası olması manidar değilse nedir?

Söz konusu ziyarette Trump’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile yakın görüntü vermesi ve konuşmasında Hamas’ı “terör örgütü” olarak özellikle anması, Müslüman Kardeşler Teşkilâtı (İhvân) ve Hamas‘a yakın desteği bilinen Katar’ın yalnızlaştırılması için bir işaret fişeği olarak algılanmıştı.

Doğrusu bütün bu olanlar, İran ile daha sıcak ilişkiler kurulması yönünde mesajlar veren -ki bir İslam ülkesine yakışandır- Katar’ı, İran’ı mümkünse dünya haritasından silmeyi amaçlayan yeni ABD yönetimine bölgedeki müttefikleri üzerinden saf dışı etme imkânı veriyor.

Evet, doğru, ABD’nin Katar’daki Al-Udeid askeri üssü kimilerine ABD’nin bu işin içinde olmadığı, Katar’ın da bir ABD müttefiki olduğunu düşündürüyor olabilir. Ancak buradaki stratejik başarı zaten Katar’ı bu şekilde tam izolasyona uğratarak onu da bahsi geçen “Galaksinin Bekçileri ligine” dahil etmek olmayacak mı? Bir gün içerisinde meydana gelen gelişmeler dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın kıtlık ve yokluk korkusuna kapılmasına yetti bile. Bölgede nev-zuhur DEAŞ adındaki anomali ile mücadeleyi bahane ederek, bu toprakların asli ve yerli unsurlarına ve hareketlerine kasteden bu girişim Müslüman Kardeşler, Hamas ve diğer bütün yerli İslamcı hareketlerin kolunu kanadını kırmak istiyor.

Katar’a yapılan bu müdahale ile 19. Yüzyıldan beri coğrafyamızı sarmakta ve sarsmakta olan modernizm projesinin son hamlelerinden birisi gibi durmakta. Modernizm dediğimizde din kaynaklı her politik entiteyi dünya hayatımızdan çıkarmayı amaçlayan çürütücü bir paradigmayı anlamak icab ediyor bu noktada.

KİK (Körfez İşbirliği Konseyi) ülkeleri arasında bir anda peydah olmuş “aman canım bu da geçiverir” denemeyecek kadar derin bir anlamı var bu krizin. Gerek ABD gerek Rusya’dan yapılan “kendi aranızda bu meseleyi çözün” mesajlarından da mesele gözümüzde küçültülmeye çalışılsa da 5 Haziran 2017 günü Katar krizi olarak tarihe adını yazdıran bu kriz bölgemizdeki dönüm noktalarından biri olacak.

Trump’ın bir müteahhit ucuzluğu ile dünyaya pazarlamaya çalıştığı “radikalizmle mücadele” zirvesi oradan dönerken kazandığı 110 milyar dolarla kalmayacak gibi. Krizin Trump’a kazandırdıkları İran’ı çevrelemekten tutun da, Katar’la sıkı dostluk ilişkileri kuran Türkiye’nin Erdoğan’ını, Müslüman Kardeşleri ve Filistin’i aynı anda hedef tahtasına oturtmakla bitmiyor. Buradan çıkmak için Katar’ın İran karşıtı koalisyona dahil edilmesi dışında bu bedeli birkaç yüz milyar dolarla ABD’ye ödeyecek gibi duruyor.

Bir kürenin üzerinde birleşen üç çift el ile resmedilen Suud Zirvesini hafızamıza Bir Marvel filmi benzetmesi ile kazıyan cennetmekân yazarımız Akif Emre aslında bize veda ettiği o gün ne kadar çok şey söylemiş de gitmiş. Tüm hayatı boyunca dertlendiği İslam coğrafyası için ne büyük bir mesajı bize miras olarak bırakmış meğer. Dönüp dönüp okuyalım.

Ya da şöyle mi demeli “döne döne okuyalım”…

 

 

Haberiyat/Ayşe Sözen


Keyword : radyo vakit - haberiyat - ayşe sözen -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Ankara Körfez’e nasıl şah çekti?
Ankara’nın çok hızlı bir şekilde Türkiye’nin Katar’da asker konuşlandırmasına izin veren yasa tasarısını onaylaması olmuş. Türk kamuoyunca da bu hamle
Bir otel, bir bomba ve ötesi
Kudüs’te -Yahudilerin Yafa Kapısı dediği- El Halil Kapısı’ndan çıkıp yüzünüzü batıya döndüğünüzde, tam karşınızda açık kahverengi, yedi katlı, geniş v
Kalem, Kılıç ve Türkler
Kalem ve kılıç birlikteliği bâzı başarılara imzâ atsa da yanında mutlakâ zulmü de getirir. Batı’nın zulmü bunun en büyük örneğidir… sâdece kalem ve
Suyu Hapsetmek
“Rahmetinin önünde rüzgârları bir müjde olarak gönderen O’dur. Bunlar ağırca bulutları kaldırıp yüklendiğinde, onları (kuraklıktan) ölmüş bir şehre sü
AB Parlamentosu raporu ve ötesi | Analiz
Avrupa Parlamentosu 7 Temmuz günü yaptığı oylamayla Hollandalı Parlemanter Kati Piri’nin Türkiye üzerine hazırladığı raporu büyük bir oy çoğunluğuyla
Fanatizm
Fanatizm, akıl ve gönlün devre dışı kaldığı reaksiyoner hareketlerin en dorukta olduğu haldir… Etnik yapı üzerinden hortlatılan fanatizm ile insanla
Kemal Alemdaroğlu ve adalet
1998 Mart ayıydı... İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Dekanları acilen toplantıya çağıran Rektör Kemal Alemdaroğlu'nun talimatı şu şekildeydi: "YÖK G
Okullarda mescidi, % 1’lik ateistlere mi soracağız?
Ateist Aydınlık’çılar diyorlar ki; “Okullarda zorunlu mescit ülkeyi böler.” Okullara mescit yapılması zorunluluğu ülkeyi niye bölsün? Dikkat buy
El Cezire’yi bitirecekler matmazel...
Medya, Irak işgalinin önemli cephelerinden biriydi. ABD, vatandaşlarını ve dünyayı Irak’ı özgürleştirdiğine inandırmak zorundaydı. Bu nedenle işgal de
Gündemi Din edinmek
“Allah ve Resûlü, bir işe hükmettiği zaman, mü’min bir erkek ve mü’min bir kadın için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve
1 -


Abdullah Yıldız

“Yâle’l-Kudüs!”

18/07/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Dilek Buz
Ersoy Dede
Hamza Er
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Türkmen
Halime Kökçe
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Ibrahim Sediyani
Kemal Songür
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Bozacı
Mustafa Çelik
Murat Kayacan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Taha Özhan
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat