Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Orucun Başını Dik Tutun Ki, Oruç Da Sizin Başınızı Dik Tutsun * Dinin Direği * Medeniyetler * Kur'an'a göre Din kavramı ve Din'in Kaynağı * ABD'de öldürülen Müslüman genç kız için binlerce kişi toplandı * Ortadoğu; kördüğüm ve bazı tahminler * Bıyık meselesi nasıl başladı? * Adalet * Suudiler İran’la savaşa hazırlanıyor! * “Fırat’ın batısı”ndaki müstakbel ittifak...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 51353
Toplam 374321571
En Fazla 606285
Ortalama 152909
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

İslâm'ı kamusal alandan uzaklaştırmak

Dînin kamusal alan yâni “dîni hayâta hâkim kılmak” için olduğunu bilmeyen ve bu uğurda çalışmayanlar, İslâm’ı tam olarak idrâk edememişlerdir. “Eğer hak, onların kötü arzu ve isteklerine uysaydı, mutlakâ gökler ve yer ile bunlarda bulunan kimseler bozulur giderdi.
2017-06-22 - 16:30

İSLAM’I KAMUSAL ALANDAN UZAKLAŞTIRMAK

 

 

“Eğer hak, onların kötü arzu ve isteklerine uysaydı, mutlakâ gökler ve yer ile bunlarda bulunan kimseler bozulur giderdi. Hayır, biz onlara şan ve şereflerini getirdik; fakat onlar kendi şereflerine sırt çevirirler” (Mü’minûn 71).

“Elif! Lâm! Ra!. Bu öyle bir kitaptır ki âyetleri hem muhkem kılınmış hem de doğru kararlar veren ve her şeyin iç-yüzünü bilen Allah tarafından açıklanmıştır. Böyle olması, Allah’tan başkasına kul olmayasınız diyedir. Ben de o kitapla sizi uyaran ve müjdeleyen kişiyim” (Hûd 1-2).

Demek ki Allah’tan başkalarının açılımlarına göre hareket etmek şirktir. Zâten âyette söylendiği gibi, açıklamayı Allah yapar ve peygamberler bir açıklama değil, uyarı ve müjde yaparlar ve eylemleriyle (sünnet) örnek olurlar.

Bilindiği gibi lâiklik, dîni kamusal alandan dışlayan bâtıl bir sistemdir. Modernizm, katı lâikliğin yerine “yumuşak lâiklik” zannedilen sekülerizmi getirerek sanki dîne bir özgürlük alanı veriyormuş gibi davranıp, onu kamudan tamâmen uzaklaştırmıştır. İşin tuhaf tarafı, müslümanlar, “katı lâiklikten kurtulduk” zannederken sekülerizmin kucağına oturduklarının farkında değiller. Onları bu aldanışa sürükleyen şey ise, doğasında münâfıklık olan sekülerizmin, dîni alanda görece bâzı özgürlükler verdiğinin zannedilmesidir. Böylece değişen bir şey olmamasına rağmen sekülerizme alan açılmaktadır ve müslümanlar da bundan herhangi bir rahatsızlık duymamaktadırlar büyük ölçüde. İslâm bir uzaklaştırmadan başka bir uzaklaştırmaya geçmektedir ve kamusal alanda yine hâkim olamamaktadır. Hâlbuki İslâm, kamusal alanın tam da merkezinde olmak ister. Zîrâ İslâm, bâzı bâtıl dinler-felsefeler gibi vicdanlara hapsedilebilecek bir din değildir. Sığmaz da zâten.

İslâm bir kamusal alan dînidir. Bireysel inşâdan sonra kamuyu da inşâ etmek ister. Aksi-hâlde bireysel inşâ da yarım kalır. Zîrâ İslâm’ın “tam anlamıyla” yürürlükte olması için müslümanların kamusal alana ihtiyâcı vardır ve bu nedenle İslâm kamusal alana hâkim olmalıdır. Zâten kamusal alana hâkim olmadığından meselâ tesettür, kânun-yasalar, dâvet, ibâdetler, paylaşım, sosyâl-kültürel etkinlikler, kısacası hayat İslâm’sız yâni dinsiz olur, yâni dinsiz bir din ortaya çıkar. Dolayısı ile de adâletsiz bir ortam oluşur ki dîni kamusal alandan uzak tutmak insandan başka hayvan ve bitkiye bile zarar verir. Çünkü iş-başına geçen dinsizler ekini ve nesli mahveder. Dînin kamusal alandan uzak tutulmasını isteyenler; hırsız, yolsuz, hâin, günahkâr şerefsizlerdir. Böylece her türlü yolsuzluklarını kolayca ve hesap vermeden yapabileceklerdir. İslâm kamusal alanda olunca buna izin verir mi?. Tabî ki de vermez. Demek ki İslâm’ın-dînin kamusal alandan uzak tutulmasının istenmesinin nedeni, dînin denetiminde olmak istenmeyiştir. Dînin denetiminde olmayı istemeyen şey nedir?. Nefs, tâğutlar ve şeytandır. Dîni kamusal alan sokmamak, -hâşâ- “Allah’ı kamusal alana sokmamak” anlamına gelir. Gerçi kimsenin buna gücü yetmez ama sünnetullah gereği insanlar bundan büyük zarar görürler. Şükrü Hüseyinoğlu:

“İnsanlığa bildirilmiş son Rabbâni reçete ve yürürlükteki yegâne hak din olan İslâm, batı pozitivizminin, ilgi alanı vicdanlar ve dar mânâda mâbedlerle sınırlı olan religion (din) tanımında ifâdesini bulan “kamusal alan-dışı” bir din değildir. İslâm, insanın olduğu her an ve alana ilişkin sözü olan, fert ve toplum hayâtını alemlerin Rabbi yüce Allah’ın irâdesi doğrultusunda inşâ etmeyi hedefleyen ve bunun için de mikro ve makro tüm iktidâr alanlarına müdâhil olan bir ölçüler bütününün adıdır. O, insanlığa nasihat etmekle kalmayıp, onlar için Dünyâ ve âhiret saadetine kaynaklık eden somut ölçü ve ilkeler bildiren bir hayat-nizâmıdır. Bu din, insanlar arasında adâletin, doğruluğun, merhâmetin, paylaşımın hâkim olmasını istediği gibi, bu hedefleri gerçekleştirmede insanlara rehberlik edecek ilke ve hükümleri de bildirmektedir. 

İslâm, muharref hristiyanlık gibi sevgi, iyilik, merhâmet ve benzeri soyut kavramlarla sınırlı bir din değildir. İslâm, insanların kâlblerine, vicdanlarına, düşüncelerine hitâp ettiği gibi insanlar arasındaki ictimâi, siyâsi, iktisâdi işleyişe de hitâp eder, yeryüzünde iyiliği, merhâmeti, sevgiyi hâkim kılmanın olmazsa-olmaz ölçülerini bildirir. Mikro ve makro tüm iktidâr alanlarını Rabbâni ölçülere tâbi kılmayı gâye edinir ve dolayısıyla hayâtın her an ve alanına müdâhil olur. Ayrıca İslâm sâdece fertleri muhâtap alan ve insanların ferdî yaşantılarıyla ilgili ölçüler bildiren bir din de değildir” der.

Hayat boşluk kabûl etmez. İslâm kamusal alandan uzaklaştırılınca kamusal alana ne yakınlaştırılacak?. Yâni kamusal alana ne sokulacak?. Tabî ki de yerine demokrasi, lâiklik, sekülerizm, liberâlizm, kapitâlizm, adâletsizlik, zulüm, şerefsizlik vs. sokulacaktır. Böylece kamusal alan bulanıklaşacak ve birileri bu bulanık suda balık avlayacaktır. Bunu her zaman görüp duruyoruz çünkü. Fakat insanlar yine de bu yolda gidiyorlarsa, insanlara seçme yeteneği ve yetkisi veren Allah, bu yanlış seçimlerin olumsuz sonuçlarını ortaya koymasın da ne yapsın?.

İslâm’ı kamusal alandan uzaklaştırmak, “İslâm’ı hükümsüz bırakmak” demektir. Zîrâ İslâm sâdece kısa ve basit bir-kaç ibâdet ve ritüelden ibâret değildir. Hayâtın tam merkezine söyleyecek sözü ve hayâtın tam da merkezine yönelik projeleri vardır. Birileri her ne kadar bu projelerden bahsetmekten utanıyor olsa da bu gerçek değişmez. Ercüment Özkan:

“İslâm’ın hiç-bir hükmü, ortaya koyduğu değer utanılacak bir değer değildir. Kendine bu denli güvenini yitirmiş toplumlar helâk olmaya mahkumdur. Böylesi bir utanma söz-konusu olacaksa, asırlardır diğerlerine kıyâs edilemeyecek derecede başarılı olarak milyonları idâre eden İslâm ahkâmından utanmak değil, diğer düzen sâhipleri kendi düzenlerinden utanmalıdırlar” der.

Müslümanlar içinde sözde bilgin bir kesim de İslâm’ın kamusal alandan uzak tutulmasını ağır bir sarhoşluk hâli içinde söyleyebiliyor. Bunlar müslüman olmayı “kitap yüklü eşek” gibi olmak zannedenlerdir. Sahabe; “on âyet ezberleyip, onun gereklerini yerine getirdikten sonra diğer âyetlere geçmezdik” diyor. Sahabe bu âyetlerin gereklerini nerede yerine getiriyordu?. Tabî ki de kamusal alanın tam da orta yerinde. Demek ki âyetlerin gerekleri hayâtın yâni kamusal alanın tam da ortasında yerine getirilebiliyormuş. Zâten Kur’ân’ın fâsıla-fâsıla indirilmesinin nedeni de, indirilen bir fasıldaki âyetlerin hayâta dönüştürülüp diğer âyetlerin beklenmesi yöntemiydi. Kamusal alanda görünür olmayan yâni eyleme geçmeyen bilgi, kişiyi kibirlileştirir, “ne oldum delisi” yapar. Onu yanlış yollara sokar.

Peygamberimizin hicreti, İslâm’ı hayatta hâkim kılmak içindi. Aksi-hâlde İslâm sâdece bir ahlâk ve felsefe sistemi olsaydı, Peygamberimizin bir hareket metodu olmazdı ve Mekke’de zihni-mânevi telkinlerle yaşayıp giderlerdi.

İslâm “hükmetmediğinde yâni kamusal alana hâkim olmadığında hakkıyla yaşanmıyor” demektir. İslâm sâdece vicdanlara değil, hayâtın tam ortasına yâni kamusal alanda hükmetmedikçe tamamlanmış ve yaşanmış olmaz. Nîmet kemâle ermez. Allah bu nedenle Kur’ân’ın kamusal alanda hüküm kaynağı olmasını emreder:

“Kendilerine Kitaptan bir pay verilenleri görmedin mi?. Aralarında Allah’ın Kitabı hükmetsin diye çağrılıyorlar da, onlardan bir bölümü yüz çeviriyor. Onlar, işte böyle arka dönenlerdir. Bu, onların: Ateş bize sayılı günler dışında kesinlikle dokunmayacak demelerindendir. Onların bu iftirâları, dinleri konusunda kendilerini yanılgıya düşürmüştür” (Âl-i İmran 23-24).

“Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandıklarını öne sürenleri görmedin mi?. Bunlar, tâğut’un önünde muhâkeme olmayı istemektedirler; oysa onu reddetmekle emrolunmuşlardır. Şeytan onları uzak bir sapıklıkla sapıtmak ister” (Nîsâ 60).

“İslâm dîni kamusal alana karışır mı karışmaz mı” tartışmalarını; “İslâm, insanın yürüyüşüne-konuşmasına bile karışır ve nasıl bir yürüyüş ve konuşma üzere olması gerektiğini de söyler” diyerek cevaplayabiliriz. Evet; İslâm insanın nasıl yürümesi-konuşması gerektiğine bile karışır ve bunu düzenler:

“İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme. Çünkü Allah, büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez. Yürüyüşünde orta bir yol tut, sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt. Çünkü, seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir” (Lokman 18-19).

Dînin kamusal alan yâni “dîni hayâta hâkim kılmak” için olduğunu bilmeyen ve bu uğurda çalışmayanlar, İslâm’ı tam olarak idrâk edememişlerdir.

En doğrusunu sâdece Allah bilir.

 

harun görmüş

iktibas


Keyword : radyo vakit - iktibas - harun görmüş -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Ortadoğu; kördüğüm ve bazı tahminler
Ortadoğu giderek daha fazla kördüğüm hâline geliyor. İşin şaşırtıcı tarafı, bu kördüğüme, onunla pek de uyuşumlu olmayan bir beklentinin eşlik ediyo
Namazınız size neyi Emrediyor?
Allah’ın ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Adem a.s ile göndermeye başladığı dinin adı İslam’dır. En son gönderdiği dinin adının da İslam olduğu gib
Lâiklik
“Din ile devletin ayrılması yahudilik ve müslümanlıkta imkânsızdır. Çünkü her iki din, insanların yirmi dört saatini ayarlar. Sâdece devletle olan ili
Hasan el Benna'yı yeniden okumak
Gerek yerli gerekse yabancı İslamcı ideolog veya toplum liderleri ile ilgili ülkemizde ciddi akademik çalışmalar olmadığı gibi bu tarz çalışmalar yapm
Erdoğan: Önümüzü kesemezler
Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Kuzay Irak'taki referanduma tepki gösterdi. Erdoğan, Katar krizi için Fransa Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri
İktidar nedir?
İnsanoğlunun sınır tanımaya isteklerinin en belli başlıları, iktidar ve şan kazanma istekleridir. Bunlar her ne kadar çok yakın akraba iseler de, aynı
Sisi değil de Karadavi mi terörist!
Bir hafta önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'in sızdırılan e-postaları dolayısıyla İsrail yanlısı Demokrasiyi
Operasyon Körfez'den Pasifik'e uzanıyor...
“Obama döneminde “sistem” içine alınmaya çalışılan İran yeniden dışarıya itiliyor.“birincisi, enerji alanlarının kontrolü ve yeniden düzenlenmesi; iki
Operasyon Katar'la sınırlı değil
Bu iş tam “Katar sana söylüyorum, Türkiye sen anla” işi. Mısır darbesinden sonraki en önemli hamlelerden biri. Mısır darbesinin uzantısı. Mısır'ı çe
Sultan Abdülaziz nasıl şehit edildi?
Sultan Abdülaziz Han’ı şehadetinin 141. yılında,şehit edildiği odada, Marmara Üniversitesi Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vahdettin
1 - Medeniyetler
2 - Dinin Direği
3 - Orucun Başını Dik Tutun Ki, Oruç Da Sizin Başınızı Dik Tutsun
4 - Kur'an'a göre Din kavramı ve Din'in Kaynağı
5 - ABD'de öldürülen Müslüman genç kız için binlerce kişi toplandı
6 - Ortadoğu; kördüğüm ve bazı tahminler


Abdullah Yıldız

Katar-Karadavî, Kadir Gecesi, Bayram Namazı ve İmam-Hatipler

20/06/2017 - 18:35

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Dilek Buz
Ersoy Dede
Hamza Er
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Türkmen
Halime Kökçe
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Ibrahim Sediyani
Kemal Songür
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Bozacı
Mustafa Çelik
Murat Kayacan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Taha Özhan
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat