Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video) * Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak * ABD’nin yeni PKK planı ne? * Kazakistan'da başörtülü öğrencilere engel * Kalbin bilgisi * Yusuf’un iyilik hareketi * Zekat Ve İnfak Ekseninde Ekonomik Alanımızın İnşâsı * Tarihten günümüze Kudüs konulu panel Ankara’da düzenlendi (Haber-Video) * Kur’an’a Göre Şefaat * Meczupların Dîni: Tasavvuf

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 174984
Toplam 411129522
En Fazla 606285
Ortalama 154559
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

AB’nin Yalan Balonu 16 Nisan’da Patlayacak!

Şu sıralarda ise bilhassa Almanca konuşan ülkelerin medyasında, Türkiye’nin Almanya ve diğer AB ülkeleri arasındaki ilişkileri hakkında çıkan haberleri Türkiye medyasıyla karşılaştırıyorum. En basit şekilde ifade edecek olursam; objektif habercilik adına sunulanlar berbatın da ötesinde birşey. Sürekli biçimde Türkiye’nin AK Parti’nin
2018-01-19 - 17:00

AB’nin Yalan Balonu 16 Nisan’da Patlayacak!

 

 

Almanya’da, ‘İnsan Onuru ve Hakları Derneği’ (HDR) için fahri olarak çalıştığım on yıllık süre zarfında, doğal olarak Türkiye’yi de takip ediyor ve AK Parti’nin de siyasetini ve uygulamalarını eleştiriyordum.

Şu sıralarda ise bilhassa Almanca konuşan ülkelerin medyasında, Türkiye’nin Almanya ve diğer AB ülkeleri arasındaki ilişkileri hakkında çıkan haberleri Türkiye medyasıyla karşılaştırıyorum. En basit şekilde ifade edecek olursam; objektif habercilik adına sunulanlar berbatın da ötesinde birşey. Sürekli biçimde Türkiye’nin AK Parti’nin iktidara geldiği tarihten itibaren diktatörlüğe doğru kaydığı ve AB ve onun değerlerinden gittikçe uzaklaştığına dair haberler yapılıyor.

Buna örnek olarak da, başta AK Parti’nin Kürt politikası olmak üzere, özellikle gazetecilerin tutuklanması, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Gülencilere müdahale şekli ve bu bağlamda ilan edilen olağan üstü hal dönemi ile anayasa değişikliği için 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasıyla Cumhurbaşkanı’na çok daha fazla yetkilerin verileceği iddiaları öne sürülüyor.

Almanca konuşulan bölgede bu konular hakkında yapılan haberciliğin ne kadar ikiyüzlü ve yalancı, ne kadar sinsi olduğuna baktığımda, Türkiye gerçekten AB ve onun değerler dünyasına sırt çevirecek olursa, bu hiç de yanlış olmaz kanaatindeyim. Tespit edebildiğim en net gerçek şu: Almanca konuşulan bölge insanı (Almanya, Avusturya ve İsviçre) kendi medya ve siyasetçileri tarafından tamamen aldatılıyor!

Türkiye’nin gittikçe diktatörlüğe kaydığı iddiası temelsiz zira AK Parti kuruluşundan ve 2002’de iktidarı devraldığı tarihten itibaren bütün yerel ve genel seçimleri, oylarını en son seçimde yaklaşık % 50’lik bir oran elde ederek sürekli arttırarak kazandı. Ve bunu, Avrupalı’ların –son Hollanda seçimleri hariç- hayal dahi edemeyecekleri yükseklikte, çoğu zaman %80’leri geçen katılım oranlarıyla elde etti. Bu başarı çizgisinin zirvesini, ilk olarak Ekim 2014’te uygulanarak R.T. Erdoğan’ın takriben %52 oy alarak AK Parti’nin şimdiye kadar aldığı en yüksek oy oranını da geçerek doğrudan Cumhurbaşkanı seçilmesi teşkil ediyor. Burada, R.T. Erdoğan’ın, kısmen muhalefetin de oylarıyla Cumhurbaşkanı seçildiğini ayrıca ifade etmeme ihtiyaç olmasa gerek.

Çok aşikardır ki, batılı medya ve siyasetçiler, bu tür yalanlar yayarak Türkiye ve Avrupa’daki seçmenler arasında bir güvensizlik ve belirsizlik oluşturup, halk oylamasında Erdoğan’ın zaferinin gerçekte beklediklerinden de daha açık ve net olmamasını sağlamaya çalışıyorlar.

Bunun onlar için önemi ortada: ‘Evet’ cephesindeki kararsızları da düştükten sonra, halk takriben %55-65 arasındaki bir oyla açık bir şekilde ve demokratik kurallara uygun olarak ‘diktatörünü’ seçmiş olacak ki, Avrupa’nın sözde demokratlarının buna karşı öne sürebilecekleri bir gerekçeleri de kalmayacaktır!

Böylesi bir sonuç, batı medyasının ve siyasetçilerin kamuoyunu, Kürt politikası, insan hakları ve fikir özgürlüğüne ilişkin yalanlar ile kandırdıkları yalanlar balonunun da sabun köpüğü gibi patlamasını beraberinde getirir. Fakat dahası var; böylesi bir sonuç ile R.T. Erdoğan Türkiye’yi en az on sene daha başarı şeridinde yönetir ve Boğaz’daki hasta adamın tekrar sağlığına kavuştuğunu ve bununla Türkiye’nin emperyalist dünyadan bağımsızlığını ilan etmiş olur. Batılıların bu tür endişeleri de yersiz değil, zira R.T. Erdoğan, 5 Nisan 2017’de Bursa’da yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin değil, AB’nin Batı’nın hasta adamı olduğuna vurgu yapmıştı.

Bunun emperyalist Batı’nın Ortadoğu ve İslam dünyasına yönelik politikaları için ne tür kısıtlayıcı ve öngörülmez sonuçlar doğuracağını Batı’da tahayyül bile etmek istemezler. Bu, aynı zamanda ‘Büyük İsrail’ rüyasının da sonu anlamına gelir. Biliyorum, Batı kendisinin emperyalist olarak tanımlanmasından hiç hoşlanmaz; o zaman birisi bana, Batılı orduların Irak, Afganistan, Suriye, Libya, Yemen ve başka ülkerede ne aradıklarını inandırıcı ve anlaşılır bir şekilde izah edebilir mi? Bu ülkelere demokrasi ve insan hakları getirecekleri iddiasına, bölgede yaşanan bu kadar kaos ve akıtılan kandan sonra artık hiç kimse inanmıyor.

Bir Alman savunma bakanı, Almanya’yı Hindikuş’ta savunmaya başlamak gerektiğini söylemişti. Almanya ve Hindikuş arasındaki bölgeyi sen kendi ağzınla savaş alanı olarak ilan edersen, Almanya’yı da Hindikuş’ta savunmaya başlamak zorunda kalman kaçınılmaz olur.

ABD tarafından hedeflenen yeni dünya düzeninin kurulmasına start anlamına gelen 11 Eylül olaylarıyla birlikte, İslam dünyası terörize edilmeye başlandı ve yürürlüğe geçirilen terörle mücadele yasalarıyla, o zamana kadar Avrupa’da barış içerisinde yaşayan müslüman toplum kriminalize edilmeye ve radikalleştirilmeye başlandı.

Hiç kimse, 11 Eylül olaylarından önce Avrupa’da toplumsal birlikteliği genel anlamda tehlikeye soktuğu iddia edilen, sözüm ona ‘radikal islamcı eylemlerden’ bahsedildiğni hatırlıyor mu? Cevap çok basit: ‘Hayır!’. Avrupa’da böyle birşey, belki bazı münferit, küçük olaylar dışında olmadı. En azından, topyekün İslam’ın veya islami toplumun sorumlu tutulduğu hadiseler yaşanmadı.

Lakin, 11 Eylül olaylarından sonra Avrupa’da öylesi bir atmosfer oluşturuldu ki, kamuoyuna, Müslümanların ve İslam’ın kötü ve her an şiddete hazır olduklarına inanmak için bir gerekçe sunulmuş oldu. Stratejik olarak bu davranış, ABD öncülüğündeki emperyalistler açısından anlaşılır ve mantıklı, zira onlar Batı dünyasına nasıl itiraf etsinler ki, biz gözümüzü İslam dünyasının yeraltı zenginlikleri ve enerji kaynaklarına diktiğimiz için onlar bize çok kızgınlar! Bunu yapamadıkları için Batı kamuoyu, Müslümanların kendilerine dini saiklerle saldırdıklarına, değerlerine savaş açtıklarına inandırılmalıydı.

Türkiye’den terörle mücadele kanunlarının değiştirilmesi istenirken ve vize zorunluluğunun kalkması terörle mücadele kanununun değişmesi şartına bağlanırken, Türkiye’nin 60 seneden beri Avrupa Birliği’ne tam üye olarak alınması hususunda yalanlarla oyalanmış olması bir kenera, dönemin İçişleri Bakanı Otto Schily’nin yürürlüğe soktuğu ‘Güvenlik Paketi I ve II’ ile Almanya’da yaşayan Müslümanların topyekün zan altına alındıkları ve toplumun ve devletin neredeyse tüm kesiminden zuhur eden teröre maruz kaldıkları memnuniyetle unutuluyor.

Bu süreçte birileri bir şüpheli şahıs görmüş iddiaları üzerine camiler basıldı, başörtülü bayanlar muhtelif sebep ve fırsatlarda taciz edildi, saldırıya uğradılar. Baden Würtemberg eyalet hükumeti adına hukukçuların hazırladığı ve ta başından anayasaya aykırı olduğu aşikar olan bir soru kataloğu üzerinden kamuoyunda başlatılan bir tartışma sayesinde, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen Müslümanlar bu tartışmaların etkisinde bırakılarak sindirilmeye çalışıldı. Doktorlar birdenbire karşı cinsten kendileriyle dini nedenlerden dolayı tokalaşmayan hastalarını tedavi etmeyi reddetmeye başladılar. Halbuki 11 Eylül olaylarından önce bunu saygıyla karşılıyordular. Gerekirse, herkesin birşeyler anlatabileceği, daha birçok buna benzer örnekler sayılabilir.

Terörle mücadelenin bu kadar açık bir şekilde tek taraflı olarak Müslümaların üzerine yıkılmasına rağmen, sürekli Müslümanların Alman devletine ve anayasasına sadakat ve bağlılık beklentisi vurgulanırken, hiç kimse ne o zaman, ne de bugün Alman devletinin Müslümanlara karşı, sahip olması gereken sadakati sorgulamadı; oysa Alman anayasasının 1. maddesinde, yasalar önünde bütün insanların eşit olduğu vurgulanıyor.

Almanya ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlar 11 Eylül olaylarından hiçbir şekilde sorumlu olmadıkları halde, herhangi etkili ve kalıcı bir tartışma ve eleştiriye yol açmadan, güvenlik paketi I ve II adeta bir polis devleti edasıyla yürürlüğe konuldu. Türküye’den ise, terörle mücadele kanunlarını yumuşatmasını, 30-40 seneyi aşkın bir hazırlığın sonucu FETÖ tarafından gerçekleştirilen ve halkın her kesiminden insanların birlik ve beraberlik içerisinde kahramanca direnişi sonucu engellenen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal uygulamasını kaldırması talep ediliyor. Oysa darbeciler, F-16’larla, tanklar, roketler ve savaş helikopterleriyle sivil halkın üzerine ateş ederek 249 insanın ölümüne, 3000’e yakın insanın yaralanmasına sebep oldular, Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı külliyesini bombaladılar.

Fransa ise, ‘sadece’ belli bir gurup siyasi zihniyet sahibi insanlara yönelik ve ‘sadece’ onların (Charlie Hebdo dergisinin) bulunduğu mekana yapılan saldırı üzerine olağanüstü hal ilan ediyor, fakat hiç kimse Türkiye’ye yapıldığı şekliyle  aylarca üst düzey politikacıların çağrıları, tartışma programları, eylemler ve medya propagandası eşliğinde ne diktatörlükten, ne de insan hakları, fikir özgürlüğü ve serbest dolaşım haklarının ihlal edildiğinden söz etmiyor!

Tabi ki insan, bu çifte standart ‘niye’ diye sormaktan kendisini alıkoyamıyor. Türkiye halkı özellikle, Batı’lı devletler gerçekleri bildikleri halde, Türkiye’deki gelişmelere ilişkin gerçekleri neden tamamen çarpıttıklarını soruyor. Aslında bu sorunun cevabını da biliyorlar, zira bu tamamen Türkiye’nin, Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti tarafından yönetilmeye başladığı andan itibaren yaşadığı gelişme ile doğrudan ilintili.

Halk, AK Parti’nin 15 senelik iktidar döneminde, 1923’te Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar, tüm iktidarların yaptığından en az on misli fazlasını başardığını çok iyi biliyor.

Türk’ler ve özellikle belirtmek isterim ki, Kürt’ler de, AK Parti döneminden önce Türkiye’deki Kürt politikasının, sürekli kopması her an olası bir iç savaş korkusu ve güvensizliği ile Türkiye’yi kontrol altında tutmaya çalışan emperyalist güçlerin bir siyaseti veya stratejisi olduğunu çok iyi anladılar.

PKK’nin hiçbir şekilde Kürt halkının özgürlüğü için mücadele eden bir grup olmadığını, bilakis emperyalist güçler tarafından Türkiye’nin içinde bulunduğu bu kalkınma dönemi için sıcak, daha doğrusu ateşli tutulduğunu PKK, AK Parti’nin başlattığı çözüm sürecini istismar edip, yine AK Parti iktidarının Güneydoğu Anadolu’da finanse ettiği ve sonradan oradan geçecek olan askeri araçların havaya uçurulması için yapılan yolların altına patlayıcı döşeyerek ortaya koymuş oldu. Akıl sahibi her insan, PKK ve HDP’nin de Kürt sorununun sona ermesi için başlatılan bu çözüm sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için katkıda bulunacaklarını beklerken, onlar bu durumu fırsat bilip, silahlı mücadelelerinin hazırlığına devam etmeyi tercih ettiler. Batı medyası ise, Güneydoğu Anadolu’da yapılan yeni yollarda gerçekleştirilen bu bombalı eylemler hakkında sıradan olaylarmış gibi haberler yaptı, yapıyor, fakat tek bir cümle ile olsun bu eylemlerin belki 40 seneyi aşkın bir süreden sonra ilk olarak AK Parti iktidarı tarafından başlatılan bir barış sürecini havaya uçurduğundan söz etmiyor.

Zaten Batı medyası, gerçekleri tamamen çarpıtmak ve örtbas etmek hususunda, özellikle de gerçeklerden hiç bahsetmeden bunu başarmak hususunda oldukça ustadır. Batılı medyanın İsrail ve bugünün Türkiyesi hakkında uyguladığı habercilik örneğinde bunu, kıyaslayıcı bir bakışla görmek mümkün: 1988’de vefat eden yahudi şair Erich Fried’in şiirlerine öfkeli bir şekilde “gamalı haç çırakları” ve “insanlık beşiğinde kimler tarafından değiştirildiği bilinmeyen veletler” cümleleriyle konu olan ve kurulduğu günden bugüne kadar, her seçimde siyonist-faşist iktidarlarla yönetilen İsrail’den sürekli “Ortadoğu’nun yegane veya tek demokrasisi” olarak Batı medyası bahsederken, Türkiye’yi ise 15 seneden beri her seferinde artan oylarla, halkın hür iradesiyle aynı partinin iktidara seçiliyor olmasını ‘diktatörlüğe kayan ülke’ olarak tanımlıyor. Batı’nın bu tutumundan, onun nezdinde, Batı’nın çıkarlarına hizmet etmeyen bir halk iradesinin hiç bir değerinin olmadığı anlaşılıyor. Yani bildik tablo; işlerine gelmeyince, putlarını rahatlıkla ve ağızlarından salyalar akıtan bir iştahla yiyebiliyorlar.

Bundan 2 hafta öncesine kadar her akşam tartışma programları üzerinden R.T. Erdoğan aleyhine yürütülen kışkırtıcı propagandanın aniden kesilmesi de buna bariz bir örnektir. Batı medyası Türkiye ve R.T. Erdoğan hakkında yeni bir stratejinin gerekli olduğunu anlamış olmalı. 2 hafta öncesine kadar tercih ettikleri anti propaganda yönteminin R.T. Erdoğan ve AK Parti’ye zarar vermekten ziyade, faydalı olduğunu anlamış olmalılar ki, iki haftadır Alman medyasında Erdoğan ve AK Parti aleyhine, tek tük, adet yerini bulsun kabilinden haberler dışında pek birşey yazılmıyor. Yeni yöntemleri ‘daha demokratik’: Alenen Erdoğan aleyhinde kışkırtmak yerine, Avrupalı seçmenlere, halk oylaması için oy vermelerine yönelik engel çıkarıyorlar. Hannover ve Hollanda’da buna örnek uygulamalar yaşandı.

Batılı kibrin efendileri, kin ve bağnazlık içerisinde şu gerçeği bir türlü göremiyor, belki de görmek istemiyor: Türkiye halkı nerede bulunuyorsa bulunsun, ister Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika veya Türkiye’de olsun, 1923’ten, yani Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yaklaşık her gün bu tür entrikalarla güne uyandırıldığı için, Batılı siyasetçiler ve Batı medyasının Türkiye için duydukları sözüm ona ‘endişleriyle’ gerçekte neyi elde etmek istediklerini çoktan fark etmiş durumda!

Emperyalistlerin 1923 ve hatta daha önceden beri Türkiye siyasetine sürekli müdahele etmiş olmalarının (bu arada, 15 Temmuz darbe girişimini yönetenlerin, darbe girişimini ABD-Ordusu üst düzey yetkilileriyle aylar önceden hazırladıklarına dair bilgiler ortada dolaşıyor) sonucu–istemeyerek de olsa- hızlandırılmış olan bu olgunlaşma sürecinin neticesi olarak Türkiye halkı 16 Nisan halk oylamasında çok net bir ‘EVET’ ile anayasa değişikliği için kararını vermiş olacak. Ekonomik ambargolar ve Türkiye’ye gelecek olan turistlere, bu sene Türkiye’yi boykot edin çağrıları da bu gerçeği değiştirmeyecek.

‘Batı’lı kibrin efendileri’ dememin nedeni şu: Batılıların gözünde Türkiye’deki halk ve Avrupa’daki Türkiye asıllı halk, halk oylamasında verecekleri ‘EVET’ oylarıyla devlet aparatına ait tüm yetkileri tek bir adamın, R.T. Erdoğan’ın eline vereceklerini anlayamayacak kadar aptallar! Bu yüzden 16 Nisan’da ‘HAYIR’ oyu vermeleri hususunda müdahale etme zorunluluğu hissediyorlar. Fakat kibirin efendileri tam da bu konunun Türkiye kamuoyunda şu günlerde en çok tartışılan konu olduğunu görmezlikten geliyorlar. Bu gerekçeyi onlar, Türkiye’de havuz veya yandaş medyanın halkı tek taraflı olarak AK Parti lehine manipüle ettiğini ileri sürerek çürütmeye çalışıyorlar. Fakat Türkiye’de herkesin tüm muhalif medya organlarına da ulaşma imkanına sahip olduğundan bahsetmiyorlar. Ben örneğin, yandaş denilen medya ile birlikte Halk TV’yi, Ulusal Kanal’ı, Fox-TV’yi ve Kanal D’yi de, Almanca kanalları da takip ediyorum. Almanca kanalları dil sorunu nedeniyle belki herkes takip edemeyebilir, fakat diğerlerini herkes takip edebilir. Dolayısıyla hangi kanalı izlemek istiyorsa vatandaş, bunda tamamen özgürdür.

Ancak, toplumun büyük bir kısmı muhalif medyanın haberciliğine pek ilgi duymuyor, zira onların, yani bu medyanın önceki darbelerde üçüncü veya dördüncü güç olarak nasıl ve ne kadar çirkin bir rol oynadığı insanların hafızasında hala çok canlı ve taze! İnsanlar, sadece Batı’ya inat olsun veya onlara göre Erdoğan’ın sözüm ona bir diktatör olduğuna inandıkları için de Erdoğan’ın öncülüğündeki AK Parti’nin hazırladığı yeni başkanlık sisteminin önünü açacak olan anayasa değişikliğine ‘Evet’ demeyecekler. Bilakis, onu sevdikleri ve ona hayranlık duydukları için ‘Evet’ diyecekler. Yani Batılı medyanın kendi kamuoyuna yutturmaya çalıştığı durumun tam aksine bir durum sözkonusu. Onlar Tayyip Erdoğan ve onun yeni sistemi için, yeni sistemin şimdiki sistemden daha demokratik olduğuna inandıkları için de ‘Evet’ demeyecekler. İnsanlar Tayyip Erdoğan’a, önceki liderlerden farklı olarak tamamen güvendikleri ve bu yeni sistem sayesinde toplumun zorla, katı bir laik zihniyet lehine, negatif bir ayrımcılığa tabi tutulmayacağına, Türkiye’nin kukla yöneticiler aracılığıyla emperyalist çıkarların coğrafi satranç alanı olarak kullanılmasına asla izin verilmeyeceğine tüm samimiyetleriyle inandıkları için ‘Evet’ diyecekler. “Hayır” seçeneği ise, mevcut sistemin devamı anlamına gelir ve şayet bir gün sosyal demokratlar iktidarı ele geçirecek olurlarsa, eskiden olduğu gibi, tekrar toplumu, özellikle de dindar kesimi baskı altına alıp terörize etme tehlikesi çağrıştırıyor.

Bu nedenle 16 Nisan’da, aslında dini nedenlerden dolayı ilkesel olarak hiçbir zaman seçimlere katılmayan dindar kesimin küçümsenemeyecek bir kısmının bile halk oylamasına “Evet” oyu vererek katılacağına inanıyorum, zira bu sefer belli bir partiye veya laik demokratik sisteme değil, 1923’ten buyana başlarına gelenlerin tekrar gelmeyeceğine dair umutlarına oy verecekler. Türkiye’nin, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar toplumsal siyaset alanında yaşananların tarihçesini bilenler burada neden söz edildiğini çok iyi bilirler. CHP bugün, sanki Türkiye’nin bu geçmişiyle hiç alakası yokmuş gibi davranıyor. CHP’nin katı laikçi politikalarının terörü altında inleyen halk ise bu hatıraları öyle kolay unutmayacak. Halkın istediği tek şey var, o da, insanların dünya görüşlerine, inançlarına veya etnik kökenine göre ayrımcılık yapılmadan, eşit haklara sahip olarak barış içerisinde bir hayat ortamıdır. Halk bu yaşam ortamını, Cumhuriyetin kuruluşundan beri belki de ilk olarak bu son 10-15 seneden içerisinde yaşama imkan ve ortamını yakalamış görünüyor.

Eğer sayısal olarak ciddiye alınabilecek tek muhalefet partisinin, esrarengiz bir şekilde, halefi Deniz Baykal aleyhine gündeme gelen bir seks kaseti sayesinde parti başkanlığını ele geçiren ve bugüne kadar AKP’ye karşı en az 7 seçim kaybeden becereksiz bir Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ısrarla yönetildiği gözönünde bulundurulursa, halkın CHP’ye ilişkin endişeleri öyle çok hafife alınacak gibi de değil. Avrupa’da iki seçim üst üste kaybeden bir parti lideri başkanlık koltuğundan, kimsenin çağrısına ihtiyaç duyulmadan istifa eder. Kılıçdaroğlu’nun 7 kaybedilmiş seçimden sonra bile hala istifa etmiş olmaması, onun, onu parti başkanlığına getiren güçlerin vazgeçilmez projelerinin önemli bir elemanı olduğuna işaret ediyor. Bu durum ise, CHP’nin fikri ve entellektüel olarak yenilenebilme kabiliyetinden yoksun olduğunu ve eskiden beri sahip olduğu katı laikçi zihniyetinden vaz geçmeyeceğini gösteriyor. Kılıçdaroğlu’nun bugün bu hususta daha ılımlı bir görüntü vermeye çalışmasına halk inanmıyor artık.

Türkiye’deki şartlar hakkında objektif bir kanaat edinmeye çalışan bazı iyi niyet sahibi Avrupa’lıların sorunu ise, beslendikleri kaynakların büyük ölçüde Türkiye solunun Avrupa’daki temsilcilerin çevirilerinden ibaret olmasıdır. Türkiye solu ise büyük ölçüde fikri ve genel gelişme ve diyalektik açısından Rusya’nın Ekim 1917 devriminde takılı kalmış durumdadır. Onların büyük çoğunluğuna göre dindar, Allah’a inanan, namazını kılan, başörtüsü takan insanlar faşistdir, onlarla ilgili haberleri de bu sübjektif yaklaşım içerisinde yaparlar. Türkiye’deki sosyal demokratlar, menfaat umduklarında bir MHP’liyi bile aday gösterebilecek kadar ilkesizdirler. Haksızlık etmeyelim; aralarında buna direnen ilkeli sosyal demokratlar da oldu ama çok nadir!

Emperyalist dünya, galiba yakın tarihinde ilk olarak acı bir şekilde, bir toplumu tarihiyle, kültürüyle ve dini yapısı ve buna bağlı değerler dünyasıyla, onlarca sene vesayet altında tutup baskı uygulayarak terörize etmenin ve suni olarak oluşturulan etnik kriz veya sorunlarla her an kopması olası bir iç savaşın eşiğinde tutmaya çalışmanın ne gibi sonuçlar doğurabileceğini, Türkiye’nin bugün gelmiş olduğu nokta örneğinde müşahede etmek zorunda kalıyor!

 

MURAT YILMAZTÜRK’ün Analizi:

haksöz


Keyword : radyo vakit -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Meczupların Dîni: Tasavvuf
“Hayır, zulmedenler, hiç-bir bilgiye dayanmaksızın kendi hevâ (istek ve tutku)larına uymuşlardır. Allah’ın saptırdığını kim hidâyete erdirebilir?. Onl
Afrin neden Türkiye'ye tehdit?
Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin Türkiye sınırının büyük bölümünü işgal ederek Anka- ra için başlıca güvenlik tehdidi haline geldi. Afrin'deki teröris
“Mutlak Doğru” Üzerine
“Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adâlet bakımından da tastamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirebilecek (kimse) yoktur. O, işitendir, bilendi
Tunus devriminin kazanım ve kayıpları
Devrimin yedinci yılında Tunus halkı, demokrasi ve özgürlük ilkelerini pekiştirmek yolunda mesafe kat ederken, her geçen gün kötüye giden ekonomik dur
Müslüman Doğulmaz, Müslüman Olunur
Doğuştan ‘müslüman’ olduğunu zanneden, bu ‘ölümcül’ yanlışla büyüyen ve böyle yaşayıp, böyle ölüp giden bir toplumun içinde doğup büyüdük. Bu anlayışı
Kudüs, Mescid-i Aksa ve İlk Kıble Meselesi
Kudüs tarihin en eski ve binlerce yıllık bir geçmişe sahip şehirlerinden birisidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihteki önemi asla azalma
Kurdun dişine kan değmesin...
Bir, Rus gazeteleri, askeri kaynaklara dayanarak 31 Aralık Pazar günü, Rus Hava Kuvvetleri’nin konuşlandığı Hemymim Hava Üssü’nün saldırıya uğradığını
‘Muhafazakar muhalefet’, ‘Muhafazakar müdahale’ ve ana omurgayı çatlatmak..
2016, Türkiye siyasi tarihinin en ağır travmasının yaşandığı yıl oldu. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan sonraki en ağır dış müdahalesine, saldırısına
2018’de Türkiye-Rusya ilişkilerinde işbirliği ve sorun alanları
Türk dış politikası açısından oldukça hareketli geçen 2017 yılı Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişimi bakımından da dikkat çekici gelişmelere sahne old
İran'da Neler Oluyor?
İran’da yüksek enflasyon, vergi artışı düzenlemesi, zamlar ve hayat pahalılığı halkı sokaklara döktü. 28 Aralık’ta Meşhed’de bir grup göstericinin baş
1 - Kazakistan'da başörtülü öğrencilere engel
2 - Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak
3 - Yusuf’un iyilik hareketi
4 - ABD’nin yeni PKK planı ne?
5 - Kalbin bilgisi
6 - Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video)


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat