Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Evlât Katili bir babanın itirafları 1 ve 2 * Allah bilir, biz bilmeyiz / 2 * FET֒cüler darbeyi başarsaydı da! * Gayri Müslim satıcıdan Kurbanlık hayvan satın alınır mı? * “Savaş ve Sorunlara Yol Açan İran'ın Öldürücü Arzularıdır” * İdlibli Öğretmenin Hayali * Avrupa hizmetçi istiyor, şahsiyetli bir ortak değil! * Maduro telekonferansla dünyaya seslendi * ‘Bu durum başka bir hal alacak’... * Trump asıl oyuncu değil, sadece satrançtaki bir taş!

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 59880
Toplam 381749143
En Fazla 606285
Ortalama 151970
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Mesut H. Caşin: "Üçlü toplantı Siyasi tarih açısından son derece önemli"

“[Rusya Devlet Başkanı] Putin’in daha önce önerdiği üzere bir üçlü mekanizmanın çalışması, yani üç önemli devlet, ABD, Rusya ve Türkiye’nin bir araya gelmesi çok önemli. Bu toplantı, Suriye’de barışın olması yolunda
2017-08-24 - 12:17

MESUT HAKKI CAŞIN: “ÜÇLÜ TOPLANTI SİYASİ TARİH AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ”

 

“[Rusya Devlet Başkanı] Putin’in daha önce önerdiği üzere bir üçlü mekanizmanın çalışması, yani üç önemli devlet, ABD, Rusya ve Türkiye’nin bir araya gelmesi çok önemli. Bu toplantı, Suriye’de barışın olması yolunda ciddi bir askeri adımdır diye düşünüyorum” diyen Caşın, toplantının Cuma günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi gerçekleştiğine de dikkat çekti.

‘YENİ ÇÖZÜMLER GETİREBİLİR’

Moskova’da yapılacak görüşmenin ardından Putin ve Erdoğan’ın hem iki tarafın halklarına hem de dünya kamuoyuna beklenmedik sürpriz mesajlar verebileceğini ifade eden Caşın, “Ben bu görüşmenin son derece önemli olduğu gibi sonuçlarının da bölge barışı için, Suriye, Irak, Doğu Akdeniz ve Kafkasya’ya rahatlık getirebilecek yeni çözümler getirebileceğini düşünüyorum, buna Karadeniz de dâhildir” diye konuştu.

Türkiye, Rusya ve ABD genelkurmay başkanlarının sürpriz zirvesini Sputnik’e değerlendiren Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Antalya’da yapılan üçlü zirvenin tarihi bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

‘RUSYA VE TÜRKİYE’NİN DÜŞMAN OLMADIĞINI GÖSTERDİ’

ABD ve Rusya genelkurmay başkanlarının Türkiye’nin evsahipliğinde bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Caşın, “Soğuk Savaş döneminde NATO ve Varşova Paktı’nın iki önemli lideri ABD ve Sovyetler Birliği’ydi ve Türkiye de NATO’nun güney kanadındaki en önemli kalesiydi. Burada yapılan toplantı tarihi bakımdan Rusya ve Türkiye’nin düşman olmadığı bir toplantıdır, bu çok önemli. Bazı Rus müelliflerin, Rusya’nın Türkiye ile ABD arasında arabuluculuk yaptığı görüşleri de var. Yani Türk ordusu ile Amerikan ordusunun sahada, Menbiç’te birbirleriyle savaşmaması için bir araya gelmişlerdir diye bir görüş var. Ama benim görüşüm şu; Sayın Hulusi Akar’ın, yani Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı NATO ve Türk askeri tarihinde ilk defa yapılmıştır, bana göre bu, siyasi tarih açısından fevkalade önemlidir” dedi.

‘DİPLOMATLARIN DERS ALMASI GEREKEN BİR GELİŞME’

Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadele konusunun çözüme ulaştırılması için üç ülkenin genelkurmay başkanlarının çaba gösterdiğini kaydeden Caşın, “Yani barışı askerlerin getirme yolundaki faaliyetlerinin, bana göre diplomatların da ders alması gereken önemli bir istisna olduğunu düşünüyorum. BM’nin bunu çözememesi, Cenevre’de tarafların çözüm üretememesi, buna mukabil Astana’yı zorlayan Türkiye-Rusya-İran işbirliğinin bu noktaya getirdiği yeni bir açılım bu” diye konuştu.

‘RAKKA OPERASYONUNUN DETAYLI OLARAK TARTIŞILDIĞINI GÖRÜYORUZ’

Üçlü görüşmenin Astana ve Cenevre’deki diplomatik görüşmelere büyük katkısının sağlayabileceğini kaydeden Caşın, görüşmede IŞİD’e yönelik Rakka’ya düzenlenecek operasyonun da gündeme gelmiş olabileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Arka planda ne var diye baktığımızda Genelkurmay Başkanı Akar’ın hem Rusya hem de ABD genelkurmay başkanlarıyla yapmış olduğu müzakerelerde bunun arka planının hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Bir taraftan da Suriye rejimi ordusunun Menbiç’te ileri bir hamle yapması ciddi bir sürprizdi. Burada Rusya belki de ABD ile Türkiye arasında bir çatışmanın önüne geçti diyebilirim. Acaba ABD-Rusya ortak mutabakatı var mıydı, böyle bir iddia da var. ABD askeri makamlarının ‘Biz bu konuda Ruslar tarafından bilgilendirildik’ açıklaması, Rusya ile ABD arasında bir mutabakatın olduğunu ortaya koyuyor. Demek oluyor ki burada ağır basan husus, Pentagon’un bir planı var, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’ın da Gerasimov ve Akar’la üçlü zirvede bir Rakka planı üzerinde de detaylı olarak tartıştığını gösteriyor. Acaba TSK, Menbiç’ten sonra Amerikan Özel Kuvvetleri ve Peşmerge’yle birlikte Rakka’da DAİŞ’i hapsedebilirler mi, böyle bir kıskaç operasyonu olabilir mi? Türkiye’nin İncirlik hava üssünden bu operasyona destek vermesi ve belki de Rus hava kuvvetlerinin bu operasyona iştirak etmesi olasılıklar içinde ama bana göre siyaseten durum şu: Sayın Putin’in daha önce önerdiği üzere bir üçlü mekanizmanın çalışması, yani üç önemli devlet, ABD, Rusya ve Türkiye’nin bir araya gelmesi çok önemli. Bu toplantı, Suriye’de barışın olması yolunda ciddi bir askeri adımdır diye düşünüyorum.”

‘BAŞBAKAN RUSYA VE ABD İLE KOORDİNASYONUN ALTINI ÇİZDİ’

Türkiye’nin Hatay’a düşen Suriye’ye ait savaş uçağının pilotuna casus muamelesi yapmayarak pilotu tedavi ettirmesi ve ailesiyle görüştürülmesinin, Türkiye ile Suriye arasında da bir yumuşamanın mevcut olduğu izlenimini güçlendirdiğine dikkat çeken Caşın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Başbakan Binali Yıldırım, ‘Suriye güçlerinin Menbiç’e girmesi olumsuz değil’ demekle Türkiye, Rusya ve Suriye arasında bir mutabakatın da olduğunu bana hatırlatıyor. Sayın Yıldırım ‘Münbiç’te işler keyifli hale geliyor’ dedi. Ama sahada gördüğümüz şu var; PYD’liler sahada bir gün Amerikan bayrağı taşıyor, bir gün Rus bayrağı, bir gün Suriye bayrağı. Bunun önüne geçen bir koordinasyonun mevcudiyetini Sayın Yıldırım ifade etmiştir ve Münbiç’te operasyon yapmanın bir âlemi yoktur dedi. Yani Sayın Başbakan ABD ve Rusya ile koordinasyonun altını çizmiştir. Bu bakımdan üçlü mekanizmanın ben doğru olduğunu düşünüyorum ve koordinasyonun da yararlı olduğunu düşünüyorum.”

‘MOSKOVA’DAKİ GÖRÜŞMEDE NET DURUŞ ORTAYA ÇIKACAKTIR’

Türkiye, Rusya ve ABD genelkurmay başkanlarının görüşmesinin, Cuma günkü Erdoğan-Putin görüşmesi öncesinde yapıldığına da dikkat çeken Caşın, Suriye’de karmaşık bir tablo olduğunu, ABD ve Rus askerlerinin Menbiç’te birbirlerine 10 kilometre mesafede olduğu yönünde haberler bulunduğunu kaydederek “Geçtiğimiz hafta içinde Karadeniz tatbikatında Rus savaş uçaklarının Amerikan deniz kuvvetlerine ait NATO gemilerine önleme yapması ve NATO Savunma Bakanları toplantısı sonrası NATO Genel Sekreteri’nin ‘NATO, angajman kurallarını değiştirecektir’ açıklaması ABD-Rusya arasındaki gerginliğin ne kadar önemli olduğunu, yani Slovenya zirvesine karşılık Suriye konusunda masada bir pazarlık mı var, ABD, PYD’nin önünü açarak alan kontrolünü sağladı mı şeklinde görüşler var. Bütün bu karmaşık resimlerin içinde bana göre en net duruşu bana göre Cuma günü Sayın Putin ve Sayın Erdoğan’ın Moskova’da yapacağı görüşmede ortaya konacağını düşünüyorum” dedi.

‘GÖRÜŞMEDE S-400 FÜZELERİ DE GÜNDEME GELECEKTİR’

Erdoğan’ın Cuma günü Putin ile görüşmesinde Türkiye ile Rusya arasında savunma sanayii alanında işbirliği konusunun da gündeme gelebileceğini kaydeden Caşın, “Ziyaretin asıl amacının Türkiye ve Rusya arasında stratejik ve ekonomik işbirliğinin önünün açılması olduğunu göz önünde tutarsak ve Rusya Savunma Bakanı’nın yaptığı açıklamalara baktığımızda Türkiye ve Rusya arasında ilerlemekte olan savunma sanayii konusundaki işbirliği, buna S-400 füzelerini de katacak olursak, Türkiye ve Rusya arasında üçüncü parametre olan enerji meselelerini tarafların ele alacağını düşünüyorum. Hem nükleer santral konusunda ilerleme olacaktır, hem de Türk akımı konusunda iki taraf arasında yeni bir ivmenin yakalanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

‘PUTİN VE ERDOĞAN SÜRPRİZ MESAJLAR VEREBİLİR’

Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından turizm konusunda da olumlu gelişmeler yaşanabileceğini kaydeden Caşın, “Sayın Putin ve Sayın Erdoğan’ın hem iki tarafın halklarına hem de dünya kamuoylarına beklenmedik sürpriz mesajlar vereceğini düşünüyorum. Ben bu görüşmenin son derece önemli olduğu gibi sonuçlarının da bölge barışı için, Suriye, Irak, Doğu Akdeniz ve Kafkasya’ya rahatlık getirebilecek yeni çözümler getirebileceğini düşünüyorum, buna Karadeniz de dâhildir” dedi.

Caşın, “Türk-Rus ilişkilerinde normalleşme sürecindeki ivmenin yavaş yavaş hızlanacağını düşünüyorum. Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımların biraz daha gevşetileceğini ve en önemlisi iki halkın sağlıklı ve rasyonel bakışının, Türkiye-Rusya dostluğunun Suriye krizine rağmen gerek uçağın düşürülmesi gerekse çok acı bir şekilde Rus büyükelçisinin öldürülmesi krizine rağmen Türk-Rus ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde, bu handikaplardan arındırılmış bir şekilde daha rasyonel, karşılıklı çıkarlarda kazan-kazan ilkesini göz önünde tutacak şekilde ilerleyeceğini 2017 yazında göreceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

 

Sputnik/ Hüseyin Hayatsever


Keyword : radyo vakit -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Evlât Katili bir babanın itirafları 1 ve 2
Başkasının hikâyesi gibi okuma; Bu, senin hikâyen! Katil kim, iyi değerlendir... Bir evlât katiliyim ben. İşlediğim cinâyetin farkına yeni varan bir
FETÖ Kırgızistan'ı rehin almış
FETÖ, Orta Asya’daki üssü haline getirdiği Kırgızistan’da kamu kurumlarından iş dünyasına, eğitimden sanata kadar her alanı hakimiyetine aldı. Türkiye
200 balıkçı Afrika’da mahsur
Türkiye’den izin alarak Akdeniz İspanya açıklarında avlanmaya çıkan 25 Türk balıkçı teknesi ile yüzlerce balıkcının, sınırları aşıp Afrika açıklarına
Sirozdan Ölen Süper Loto Milyonerinin Acıklı Hikayesi
Arkadaşları, 3 yıl önce milyoner olan Fuat Özdemir'le ilgili: " 'Çıkmasaydı daha huzurluydum' derdi. Eskiden kendi yağında kavrulurdu. Parasını mafyay
Kılıçdaroğlu'na: Zaman Gazetesiyle Neyi Görüştün?
AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, son günlerde gündemde olan MİT TIR'ları kumpasıyla ilgili açıklama yaptı. Ünal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, "17 May
Aliya dizisi Sırpları kızdırdı
Sırbistan hükümeti TRT'nin Bosna Hersek'in Eski Cumhurbaşkanı ve 'bilge kral'ı Aliya İzzetbegoviç'in hayatını anlatan Alija dizisinin çekimlerinin baş
İsrail polisi Raid Salah'ı gözaltına aldı
İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, "kışkırtıcılık yaptığı ve yasa dışı bir derneğin faaliyetlerini desteklediği" iddia edilen Şeyh Sala
Terörle mücadele; Kılıçdaroğlu ile mücadele
Örgüt evlerindeki görüşme trafiği, HTS kayıtları, kamera kayıtları, ByLock kullanıcılığı, örgüt hiyerarşisi içindeki pozisyonlarını gösteren belgeler
Acil müdahale şart: Yoksa o gün dizlerimizi döveceğiz!
Bugüne kadar gözümüzün önünde bir harita çalışması yapıldı. Bahaneler üretildi, o bahaneler kamuflaj olarak kullanıldı, terör örgütleri haritada belir
Hayalleriyle Birlikte Sırbistan’da Sıkışıp Kaldılar!
Avrupa’da yeni bir hayat kurmak için Akdeniz’de güvenli olmayan araçlarla yola düşen binlerce göçmen, Balkan ülkelerinden bir yere kıpırdayamıyor. Sın
1 -


Ahmet Anapalı

İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)

29/08/2016 - 20:23

Ahmet Anapalı
Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Hayrettin Karaman
Hamdi Akan
Halime Kökçe
Hamza Er
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Songür
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Bozacı
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Coşkun
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat