Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* 70 Maddede Tefsir Usulümüz * Son Pişmanlık Fayda Vermez * Ömer Bin Hattab’tan Ebu Musa El Eş’ari’ye * İslâmi farkındalığı Terketmek * Faiz Yiyende Yediren de aynı Hükmün mahkumudur * Katar'a askeri müdahale tehdidinden yumuşamaya * Kimler, neyi gizliyor, nerede duruyor? * 200 balıkçı Afrika’da mahsur * Kur’an’da Salât Kavramının Anlamları * Magazin Müslümanlığı!

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 86092
Toplam 381495992
En Fazla 606285
Ortalama 152051
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

2007’den 2017’ye sistem değişiminin uzun hikayesi

Aslında 80 darbesi ve sonrasında kabul edilen darbe anayasası sonrasında sistem değişikliği tartışmaları kamuoyunda sıkça yer almış ve sonuca yönelik tartışmalar tam on yıl önce başlamıştı. 2007 yılı ise büyük değişimin ayak seslerinin duyulmaya başladığı yıldı. Ma-
2017-08-21 - 12:55

2007’den 2017’ye sistem değişiminin uzun hikayesi

 
 

Türkiye'nin parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçmesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi Meclis Anayasa Komisyonu'na geldiği günden itibaren muhalif çevrelerin dillendirdiği bir konu da, bu değişikliğin alelacele yapılmaya çalışıldığı, oysa bunun uzun zamana yayılması gereken bir değişiklik olduğu idi.

Aslında 80 darbesi ve sonrasında kabul edilen darbe anayasası sonrasında sistem değişikliği tartışmaları kamuoyunda sıkça yer almış ve sonuca yönelik tartışmalar tam on yıl önce başlamıştı. 2007 yılı ise büyük değişimin ayak seslerinin duyulmaya başladığı yıldı. Malum, Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi Mayıs'ta doluyordu ve Ak Parti'nin adayı daha açıklanmadan evvel, vesayetçi düzenin gardiyanları huzursuzlanmaya başlamıştı. Başörtüsü, irtica ve laiklik tartışmalarının ortasında, Ak Parti'nin adayının Recep Tayyip Erdoğan ya da başka bir Milli Görüş kökenli siyasetçi olması ihtimaline karşı Nisan'da Cumhuriyet mitingleri başladı. 24 Nisan 2007'de Ak Parti, Cumhurbaşkanı adayının Abdullah Gül olduğunu açıklayınca on yıla yayılan sürecin ilk domino taşı düşmüş oldu.

2006 sonunda başlayan 367 tartışmaları 2007 yılına damgasını vurdu. Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun mimarı olduğu 367 krizi, başta CHP olmak üzere muhalefetin seçimleri boykot etmesine ve cumhurbaşkanı seçiminin tıkanmasına yol açtı.

TBMM'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun yapıldığı günün gecesi Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesine konulan, Türk siyasi tarihine '27 Nisan e-muhtırası' olarak geçen, ana akım medyada bir darbenin ayak sesleriymiş gibi alkışlarla karşılanan bildiri, o yılın en önemli anlarından biriydi. Ondan önemlisi ise, ertesi günü hükümetin bu açıklamaya verdiği cevaptı. O dönemde Başbakan olan Erdoğan'ın bazı bakanlarla birlikte Başbakanlık konutunda kaleme aldığı Ak Parti'nin karşı bildirisi, darbe meraklılarına sivil bir tokat niteliğindeydi ve Ordu'ya hükümetin emrinde olduğu hatırlatıyordu.

Mecliste iki turda da katılımda 367 sayısı bulunamayınca, 11. Cumhurbaşkanı seçilemedi. Ak Parti ortaya çıkan durumu mümkün olan en kısa sürede milletin takdirine sunmak için erken seçim kararı aldı. Yani vesayetçi kafanın çıkardığı engelleri milletin mahkemesine taşıyan yaklaşım o günlerde de Erdoğan'ın şifrelerinden biriydi. Erken seçim kararının yanı sıra Cumhurbaşkanı'nın meclis tarafından değil, halk tarafından iki turlu oylamayla seçilmesi kararı alındı. Bu değişiklik kararı mecliste 376 oyla kabul edilmesine ve görev süresi dolmuş olmasına rağmen Sezer, değişikliği 'rejimi sıkıntıya sokar' gerekçesiyle veto etti. Meclise geri dönen paket yeniden kabul edilince veto yetkisi kalmayan Sezer, paketi halk oylamasına sunma kararı aldığını ve ayrıca Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açacağını duyurdu.

22 Temmuz'da gidilen erken seçimini Ak Parti oy oranını %12 artırarak %46,6 ile kazandı. Abdullah Gül erken seçim zaferi sonrası gerçekleştirilen meclis seçimlerini kazanarak Cumhurbaşkanı oldu. 21 Ekim'de gerçekleştirilen halk oylamasında Cumhurbaşkanını halkın seçmesini içeren anayasa değişikliği teklifi ise %68'le kabul edildi. Ve 24 Nisan 2007'de başlayıp 16 Nisan 2017'de nihayete erecek sistem değişikliğinin ayak sesleri daha güçlü şekilde duyulmaya başlandı.

Ancak 2007'yi Türkiye siyasi tarihinin en kritik yıllarından biri haline getiren sadece bu gelişmeler değildi. 12 Temmuz 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda bulunduğu söylenen 27 el bombasıyla, o dönem adı konulmamış olsa da Ergenekon soruşturmaları başladı; 27 Temmuz'daki bir dizi gözaltı ve tutuklama dalga dalga gelecek operasyonların başlangıcıydı. Kısa süre içinde Türkiye'de yerleşik vesayete yakın duran pek çok kritik isim tutuklandı, bir kaç yıl içinde alakalı alakasız pek çok kişiyi içine alacak şekilde büyüdü. 2007'de 'derin devlet'le, darbelerle ve Türkiye'nin karanlık geçmişiyle hesaplaşma iddiasıyla başlayan süreç, aslında bir vesayetin tasfiye edildiği, o güne kadar uyur vaziyette tutulan FETÖ'nün paralel devlet yapılanmasının uyandırılıp bürokratik vesayeti ele geçirmek üzere harekete geçirildiği dönemdi. Bu sürece medya üzerinden en büyük desteği sağlayacak Taraf gazetesi de, yayın hayatına 2007 yılının 15 Kasım'ında başlamıştı.

Türkiye'nin yerleşik düzeni 2007 yılında seçilmiş iktidara meydan okumasa ve karşılarında bu meydan okumaya karşı milleti yanına alarak dik duracak bir Erdoğan bulamasa, muhtemelen Ergenekon'la başlayan FETÖ'nün güçlenmesi süreci de başlamayacaktı. Daha da ötesi, Türkiye'de er geç mevcut vesayetçi sistemin değişeceğini ve bunun Erdoğan tarafından yapılacağını anlayanlar, meşruiyet krizlerine dönüşen saldırıları millete giderek çözen liderin mevcut vesayet tarafından durdurulamayacağını anlamıştı. FETÖ'ye dış destekçileri tarafından yakılan yeşil ışık, aynı zamanda Erdoğan'ı durdurabileceği düşünülen yeni bir vesayetin açığa çıkması için de verilen start'tı. Ve fakat 2010-11'de oklarını açıktan Ak Parti'ye yöneltmeye başlayıp 15 Temmuz 2016'da en büyük saldırısını gerçekleştiren FETÖ de gizli ya da açıktan yaptığı binlerce operasyonla bu değişim hikayesini durduramadı. 16 Nisan'a, yani tarihi güne, sayılı günler kaldı.

Yeni Şafak'ın 15 temmuz dijital kütüphanesi

Yeni Şafak internet ekibi aylar süren geceli gündüzlü bir çalışma sonunda 15 Temmuz dijital kütüphanesini açtı. O hain gecenin ilk 48 saati, şehir şehir, nokta nokta direnişin hikayesi, tek tek 248 şehidimizin kahramanlık öyküleri, o gece gazi olanların anlattıkları ve tanıklıklarını içeren, FETÖ'cülerin itirafları, FETÖ yapılanmasının detaylı geçmişi, yüzlerce video, binlerce fotoğraftan oluşan bu dijital kütüphane yaşayacak ve iddianameler, dava süreçleri, ifadelerle zenginleşecek. Çok sayıda yabancı dile de çevrilecek olan bu değerli kaynak, o karanlık geceyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu en hain saldırıyı bir kez daha millete çağrıda bulunarak bir demokrasi zaferine dönüştürmesinin hikayesini anlatıyor ve karanlıkta kalan çok sayıda bilgiye ışık tutuyor. Tarihe geçecek bu çok değerli çalışma için teşekkürler Yeni Şafak, teşekkürler İbrahim Karagül.

 
 
merve şebnem oruç
yeni şafak

Keyword : radyo vakit - merve şebnem oruç -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Erdoğan: Kimse benim adıma racon kesemez
İstanbul'da teklersek Türkiye'de tökezleriz İstanbul'da metal yorgunluğu olursa Tür- kiye paslanırız. İstabul'da kıpırdanırsak Türkiye'de şahlanırız.
Cumhuriyet tarihinin en büyük tehdidi bu!
üşmanları dost, dostları düşman haline getirecek “yeni bir durum”la karşı karşıyayız. Bütün bölgede kartlar yeniden karılıyor, cepheler yeniden şekill
Milletle omuz omuza
16. kuruluş yıldönümünü kutlayan AK Parti sessiz devrim yaparak iç ve dış engelleri milletle aştı. Aradan geçen 16 yılda, insan hakları, demokrasi ve
Erdoğan: Kılıçdaroğlu'nun bağlantısı çıkarsa şaşırmayın
26 Ağustos'ta Malazgirt zaferinin yıl dönümünün kutlanacağını belirten Erdoğan, "Tüm gençlerimizi davet ediyorum" dedi. PKK'lı teröristlerin şehit ett
Bu yalancıların kökünü kurutmak için, İHL’lere ihtiyacımız var!
Bu ülkenin niçin imam hatip liselerine ihtiyacı var? Çünkü ülkede gazetecisi de (azımsanmayacak kadarı) ahlaksız.. Hukukçusu da (azımsanmayacak
Çocuğun yükü!
Yüzbinlerce çocuk okula gitmiyor, çalışıyor.Bu sayının yarım milyona yaklaştığı sayılarla sabit. Kışın çırak olanlar bir yana, yaz olduğunda pamuğa
Türkiye'den başka devletimiz yok'
"Rize- Artvin Havalimanı'nı inceledik. Ülkemizin Ordu ve Giresun'dan sonra deniz üzerine inşa edilen ikinci havalimanıdır. 100 milyon metre küp dolum
“Durmak Yok, Harcamaya Devam!”
Ne mutlu bize ki Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Efkan Ala, Ali Babacan gibi fevkalade kıymetli adamlarımızı bozuk para gibi harcayabilecek kadar kodam
Kudüs'ün durumu konuşuldu (Video)
Denge Radyo'da Gündem Özel programının konuğu Ali Kaçar ile "Kudüs'ün Durumu" konuşuldu
Merve Kavakçı’yı diri diri yaktınız insafsızlar!
Şimdi… Evet, şimdi tam sırası… Geç bile kaldım. Merve Kavakçı Büyükelçi oldu diye hop oturup, hop zıplayanlar! Dedikoduyu ikiye katlayanlar! Fit
1 - Katar'a askeri müdahale tehdidinden yumuşamaya
2 - Son Pişmanlık Fayda Vermez
3 - Ömer Bin Hattab’tan Ebu Musa El Eş’ari’ye
4 - 200 balıkçı Afrika’da mahsur
5 - Kimler, neyi gizliyor, nerede duruyor?
6 - Faiz Yiyende Yediren de aynı Hükmün mahkumudur


Ahmet Anapalı

İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)

29/08/2016 - 20:23

Ahmet Anapalı
Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Hayrettin Karaman
Hamdi Akan
Halime Kökçe
Hamza Er
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Songür
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Bozacı
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Coşkun
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat