Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Erdoğan: IKYB'yi referandum kararından vazgeçmeye çağırıyorum * Hasenattan Salihata Pasif İyiden Aktif İyiye * Nasıl bir Eş... * Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk * Dünyayı Kim Kurtarabilir? * Cemaatler biterse İslam bitermiş! * Arakan'a Ağlamaktan Kolay Ne Var? * Erdoğan, New York'ta yeni Türkevi binasının temelini attı * 6 soruda IKBY'nin tartışmalı referandumu | Grafikli * Sabra ve Şatilla… 35 yıllık yaramız

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 197346
Toplam 386012194
En Fazla 606285
Ortalama 152093
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Modernizmin kıskacındakı Müslüman

Artık Müslümanlar batı’nın kötü birer fotokopileri oldular. Onların güdümüne girdiler. Akıllarını, zihinlerini, kâlplerini, vicdanlarını, kültürlerini kötüleyip bir paçavra gibi atıp onlara teslim ettiler ve yerine de, şeytan fısıltılarından oluşan tâğut derlemelerini alıp
2017-09-19 - 15:44

MODERNİZMİN KISKACINDAKİ MÜSLÜMAN

 
 

“Ey insan, ‘üstün kerem sâhibi’ olan Rabbine karşı seni aldatıp-yanıltan nedir?” (İnfitâr 6).

İslâm bir hayat-nizâmıdır. Hz. Âdem ile başlayan ve Hz. Nûh ile yeni bir sürece giren İslâm, Allah’ın sözünü-yasalarını (sünnetullah) Dünyâ’da hâkim kılmak için, seçilmiş peygamberler ve gönderilen vahiylerle düzenlenen bir dünyâ-nizâmıdır. Bu sistemde vahiyle belirlenmiş direktifler tam olarak uygulandığında, aynen kâinattaki tüm yıldız-gezegen-galaksi vs.nin düzeni gibi ve Dünyâ’daki mükemmel doğal düzen gibi bir düzenin sağlanacağı garanti edilir. Yâni sözlü âyetlerle kevnî âyetlerin, “insan âyeti” ile bütünleşmesi, tüm kâinatta mükemmel bir uyum oluşturacak ve başta Dünyâ olmak üzere tüm kâinat bir huzur-diyârı olacaktır. Fakat şunu unutmayalım ki Dünyâ Dünyâ’dır ve cennet değildir. Bu nedenle bu huzur-diyârının sağlanabilmesi ve korunabilmesi için çok çeşitli zorluklar-imtihanlar da olacaktır. Zîrâ Dünyâ bir imtihan dünyâsıdır. İnsan bu Dünyâ’ya, “denenmek için” gönderilmiştir. “Bakalım Allah’ın murâdına uygun mu davranacak yoksa aykırı mı?” diye.

Bilindiği şeytan insana secde etmemiştir ve hâlen de etmiyor ve kıyâmete kadar da etmeyecek. Bu, insana sürekli bir zorluk çıkaracağı anlamına geliyor. Bu zorluğu vesveseleriyle, ayartmalarıyla, fısıltılarıyla yapacaktır-yapıyor. İmtihana mebnî olarak, insanda bulunan nefs yada negatif durumdan dolayı, insan bu vesveselere açık hâldedir. Fakat aynı-zamanda insan bir rûh, vicdan ve merhâmet sâhibidir de. İlk insandan bêri, Allah insanı korumak ve yeryüzünde de sünnetullahı tam olarak uygulamak için insanlar içinden peygamberler seçmiş ve melek (Cebrâil) aracılığı ile gönderdiği vahiylerle emirlerini-isteklerini iletmiştir. Demiştir ki; “bunlara uyarsanız yeryüzünde yaratılışınıza uygun bir hayat yaşarsınız, aksi-hâlde büyük zorluklarla karşılaşırsınız ve hayat size zindan olabilir”:

“Allah, kimi hidâyete erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar; kimi saptırmak isterse, onun göğsünü, sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar. Allah, îman etmeyenlerin üstüne işte böyle pislik çökertir” (En-âm 125).

‘Kim de benim zikrimden yüz çevirirse, artık onun için sıkıntılı bir geçim vardır ve biz onu kıyâmet günü kör olarak haşredeceğiz” (Tâ-hâ 124).

Dünyâ’da şeytanın ve onun uşakları olan tâğutların etkisiyle zaman-zaman bozulan ve zulme dönüşen yaşam, Allah’ın gönderdiği peygamberler ile düzeltilmiş ve iyileştirilmiştir. En son peygamber Hz. Muhammed’in ve Kur’ân’ın gönderilmesiyle de bu iş kemâle ermiş ve vahiy-Kur’ân ve Peygamber-sünnet merkezli bir hayat yaşandığında, Dünyâ’daki sıkıntıların ve şeytanın-tâğutların üstesinden kolayca gelineceği, aksi-takdirde dağılıp perişan olunacağı söylenmiştir:

“Allah’a ve Resûlü’ne itaat edin ve çekişip bir-birinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle berâberdir” (Enfâl 46.

“Gerçekten Allah’a ve Resûlü’ne karşı (onların koydukları sınırları tanımayıp) başkaldıranlar, kendilerinden öncekilerin alçaltılması gibi alçaltılmışlardır. Oysa biz apaçık âyetler indirdik. Kâfirler için küçültücü bir azap vardır” (Mücâdile 5).

Son Peygamberden sonra Hz. Osman’ın hilâfetinin ikinci yarısına kadar müslümanlar durumu iyi götürdüler. Fakat şeytanın fısıldamaları devâm ediyordu ve en ufak bir açık bile yetiyordu vesvesenin içeriye girmesi için. İşte şeytan bu dönemden sonra bâzı açıklıklar buldu ve zehrini boşalttı müslümanların içine. Bundan sonra ara-ara bâzı ferâsetli ve dirâyetli kişilerin gayretleriyle sakinleşmeler yaşandıysa da, en büyük fitne kaynağı olan maddiyat-çıkar (para) işin içine girmişti ve ümmetin -halk tabanında olmasa da-, yönetim tabanında çatlamalar ve kırılmalar baş-gösterdi. Bu durum yanında, Kitabı ve Peygamberi geri plâna atmayı getirmişti ki felâket budur zâten. Tüm felâketlerin başı da ortası da, sonu da; Kitap (Kur’ân) ve Peygamberin (sünnet) geri plâna atılması ve çıkar-merkezli bir yola girilmesidir. Nefs ilk başta buradan vurur insanı. “2S” ve “2Ş” tâbir edilen; servet-siyâset ve şöhret-şehvet belirleyici unsur oldu. Ferâsetli ve dirâyeti bâzı kişileri saymazsak İslâm âlimleri de buna engel ol(a)madı. Böylece artık kitap-sünnet merkezli değil, kitap ve sünneti de tümden yok saymayan ama servet-siyâset, şehvet-şöhret (2S 2Ş) merkezli bir yönetim ve hayat başladı.

Kitaptan ve sünnetten kopma, çok uzak olmayan vâdede büyük kopuşu ve yıkılışı da yanında getirir. Fakat İslâm’ın temelleri çok sağlam atılmıştı ve “halk tabanı” da samîmiyetini hâlâ sürdürüyordu. Bu arada “gönüllerin fethinden” bağımsız “toprakların fethi” tüm hızıyla devâm ediyordu. “Gönüllerin fethinden” önce “toprakların fethine” kilitlenilmişti. İşte bunun sağladığı güç ile, dış etkiler çok da zorlanılmadan bertarâf edilebiliyordu. Yunan felsefesiyle gelen kültürel dalga ve haçlı-moğol saldırıyla gelen askerî-siyâsi dalga bu sağlam temel ve kitap ve sünnete hâlâ îtîbar edildiğinden dolayı bertarâf edilebildi. Fakat özellikle ikinci dalga çok sarstı ve büyük yıkımlar getirdi. Aslında kanımca, haçlı seferleri ile yıpratılıp moğol işgâlleriyle gelen yıkım, devleti olmasa da medeniyeti durdurmuş, hattâ büyük oranda yıkmıştır. Osmanlı belki biraz bunu tersine çevirebilmiştir fakat o da, askerî-siyâsi-yönetim-mîmâri-edebiyat yönünden çok zengin olsa da, ilim yönünden zayıf olduğu için medeniyeti yeniden diriltememiştir. Medeniyet sâdece savaşla-devlet ile kurulmaz zîrâ. Bir ilim, kültür, vicdan merhâmet de üretilmesi ve yayılması gerekir. Moğolların yıkımları içinde bilindiği gibi kütüphâneler de vardır. Bir kütüphânenin yıkımı bir devletin yıkımı gibi kötü sonuçlar doğurur. İşte moğol işgâlleri ve saldırıları ilmi ve dolayısı ile medeniyeti sekteye uğrattığı için, devletler de sekteye uğradı ve sâdece dış yönü kurtarmanın yoluna düşüldü.

Tüm bunlar İslâm medeniyetini zayıflattı ve yıkımın eşiğine getirdi. Artık “son dalgaya” dayanacak gücü pek kalmadı. Batı’nın Rönesans ile başlayan, Aydınlama, Sanâyileşme ve Fransız Devrimi süreçleri ile birlikte maddî anlamda görece ilerlemesi ve güçlenmesi, zamânın cihangir devleti olan Osmanlı’yı da güçsüzleştirdi. Osmanlı da bu yıkılışa karşı koyamadı. Çünkü dediğimiz gibi, ilim yönünden zayıf olması, onun ilim-merkezli yeniden yapılanmasını önlüyordu. Böylece mecbûren dışa bağımlı bir devlet oldu ve bilindiği gibi dışa bağımlı olanlar, bağımlı olduklarına göre hareket etmek zorunda kalırlar. Osmanlı Tanzimat’tan sonra 19 yy.’ın sonu îtibâriyle modernizmin kıskacına girmişti. Osmanlı en güçlü çağında eğer Endülüs’ün bakiyesi ile birleşebilseydi, zannımca şu-andaki Dünyâ çok farklı olabilirdi.

Fransız Devrimi ile zirveleşen batı gücü ve ilerlemesi, son dalgaydı ve müslümanlar bu dalganın ve selin önünde duramadılar ve çok da uzun olmayan bir zaman sonra yenilgiler ve zayıflıklar sonunda dağıldılar. Geriye yapılması gereken şey olarak, gâliplerin mukallitliği kalıyordu. Artık gâliplerin ideolojileri, yönetim-şekilleri, felsefeleri, düşünceleri, kültürleri vs., her şeyleri dağılmış ve 70 parçaya bölünmüş müslüman ülkelerin ideolojileri, kültürleri, düşünceleri oldu. Artık müslümanlar batı’nın kötü birer fotokopileri oldular. Onların güdümüne girdiler. Akıllarını, zihinlerini, kâlplerini, vicdanlarını, kültürlerini kötüleyip bir paçavra gibi atıp onlara teslim ettiler ve yerine de, şeytan fısıltılarından oluşan tâğut derlemelerini alıp baş-tâcı yaptılar-yapıyorlar. Böyle-böyle batı’nın yâni modernizmin kuşatması altına girdiler. Öyle bir kuşatma ki, her taraftan sımsıkı sarılmış ve neredeyse hareket edilemeyecek duruma getirilmiş bir kuşatma. Bu, modernizmin kıskacına girmek demektir. Artık Dünyâ-müslümanları ve mazlumları batı modernizmi tarafından kıskaca alınmış hâldedir. Öyle ki, birazcık kımıldamaya kalktığında, kıskaç daha fazla daralıyor ve daha fazla bir sıkışma oluyor. Yâni nereden baksan perişanlık.

Fakat ilginç olan bir şey var; 2. dünyâ-savaşından sonra yâni dümenin başına ABD geçtikten sonra, özellikle de 80’lerin sonunda komünist bloğun da yıkılmasıyla, kıskacın ekonomik yönü olan kapitâlizm Dünyâ’yı tam olarak sarmalayınca ve kapitâlizm (akıllı-uzlaşmacı kapitâlizm) yanında bâzı görece nefis-merkezli iyilikler(!) de getirince ve kıskaç bu siyâset gereği biraz aralanınca halk görece rahatladı. Bu gevşeklikle berâber insanlar, kapitâlizmin yâni modern ekonomik kıskacın ürünleriyle neşelendi. Aslında sonunda zulme dönüşecek olan dünyevî metalar ile büyülendi, zamanla bu metalardan daha fazla yararlandığı için bu metalarla sarhoş oldu ve kendisini kuşatan, sarıp sarmalayan ve neredeyse hareket imkânı bırakmayan bu kıskaçlara âşık olmaya ve onları samîmi bir şekilde savunmaya başladı (Stockholm Sendromu). İşte böyledir; insan, uzun süre zulüm altında kalınca, o zulüm etkeni onun dîni olmaya başlar. Ve artık, dînini-îmânını-milletini-ümmetini-devletini-medeniyetini-kültürünü-kavmini ve en sonunda da haysiyetini ve şerefini küçümsemeye ve ondan nefret etmeye başlar. Aklı başından gitmiş, dirâyetini dik duruşunu kaybetmiştir zîrâ. Aklını modernizme teslim etmiş, rûhunu da şeytana satmıştır. Artık ne yapacağını bilmez hâldedir ve ancak kendi-kendini kandırmanın âcizliği içindedir.

“…O, akıl erdiremeyenlerin üzerine iğrenç bir pislik bırakır” (Yûnus 100).

Peki bu durumdan kurtulmanın bir yolu yok mu?. Tabî ki de var ve zâten târih bunun örnekleriyle dolu. Fakat bâzı bedelleri var. İlk önce o bedelleri göze alabilecek dirâyet lâzım. O kıskaçtan kurtulmak için bâzı şeylerden ferâgat etmek, bâzı şeylerden vazgeçmek gerekiyor. Çünkü kıskaç çok sıkı ve ondan kurtulmak çok zor. O hâlde açlığa-susuzluğa katlanarak biraz zayıflamaya ne dersiniz?. Böylece kıskaçta bir boşluk oluşacaktır. Kıskaçtan kurtulmak bir kez başladığı anda artık gerisi gelecektir. Yapılması gereken şey çok basit, fakat yapması o kadar kolay değil. Dirâyet ister, fedâkârlık ister, gâzi ister, şehit ister.. İlk önce o kıskacın büyüsünden kurtulabilmemiz lâzım zihnen, aklen ve kâlben. O kıskacın yarârımıza değil zarârımıza olduğunu görebilmemiz lâzım. Sonra da kanatmasına aldırmadan kıskacı gevşetecek hareketler yapmalıyız. Belki bâzıları bu uğurda kolundan bacağından olabilir. El-birlik kıskacı birazcık gevşetip oradan sıyrılmaya başladığımızda, Allah beşbin melekle yardımımıza gelecektir. Haa, Allah’ın yardımını unutmayalım sakın. O’nun yardımı olmazsa zâten olmaz:

“Andolsun, siz güçsüz iken Allah size Bedir’de yardımıyla zafer verdi. Şu hâlde Allah’tan sakının, O’na şükredebilesiniz. Sen mü’minlere: ‘Rabbinizin size meleklerden indirilmiş üç bin kişiyle yardım-iletmesi size yetmez mi?’ diyordun. Evet, eğer sabrederseniz, sakınırsanız ve onlar da âniden üstünüze çullanıverirlerse, Rabbiniz size meleklerden nişanlı beş bin kişiyle yardım ulaştıracaktır. Allah bunu (yardımı) size ancak bir müjde olsun ve kâlpleriniz bununla tatmin bulsun diye yaptı. ‘Yardım ve zafer’ (nusret) ancak üstün ve güçlü, hüküm ve hikmet sâhibi olan Allah’ın katındandır” (Âl-i İmran 123-126).

Düşünsenize; biz bir adım atınca Allah on adım atıyor. Bu adımların karşısında kim durabilir?. Evet, ilk önce Allah düşmanı kişilere-toplumlara-ideolojilere güçlü bir “Lâ” çekmemiz gerekiyor. Zihinlerimiz bilincimiz vahiy/sünnet-merkezli bir inşâdan sonra eyleme geçme zamânıdır. Artık Allah’ın yardımı yanımızdadır. Yeter ki bize dost gibi görünen düşmanlarımız arasına bir mesâfe koyalım ve onlardan ayrılalım. Hak ile bâtılın ayrılmasıdır bu ve bu ayrılık olmadan Allah’ın yardımı ulaşmaz. Zâten Allah bizden ilk önce bunu bekliyor:

“Allah’a ve âhiret gününe îman eden hiç-bir kavim (topluluk) bulamazsın ki, Allah’a ve elçisine başkaldıran kimselerle bir sevgi (ve dostluk) bağı kurmuş olsunlar; bunlar, ister babaları, ister çocukları, ister kardeşleri, isterse kendi aşîretleri (soyları) olsun. Onlar, öyle kimselerdir ki, (Allah) kâlplerine îmânı yazmış ve onları kendinden bir rûh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orada süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan râzı olmuş, onlar da O’ndan râzı olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah’ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir”(Mücâdile 22).

Dünyâ’yı yeniden bir huzur-diyârına dönüştürmenin yolu, kıskacı gevşetebilmekten geçiyor. Kıskaç kendi-kendine gevşemez. O hâlde biz onda, vazgeçişlerimizle boşluklar oluşturacağız. Bir boşluk oluştuğunda, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir Allah’ın izni ve dilemesiyle.

En doğrusunu sâdece Allah bilir.

 

Hârûn Görmüş

iktibas


Keyword : radyo vakit - harun görmüş -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk
Teslim olmadan yapamadığı görülen insanın, teslim olmaması değil, kime ve neye teslim olacağı ile ilgili tercihleri söz konusudur. “İnsan kendi hevâsı
Faizin Girdiği Evler Allah’a ve Rasûlüne Savaş Açılmış Cephelerdir
YönetiminFransız laiklik hukukuna göre,tica- retin Alman borçlar hukukuna göre, evliliğin İsviçre medeni hukukuna göre, yargının İtalyan ceza hukukuna
Küfrün Lekesini Kefaret temizlemiz
Tüm saptırıcılar doğruları kendine payanda yaparak işe başlarlar. İkiyüzlü bir yöntemi kabullenerek yollarına devam ederler. Sonunda gölgesine sığınd
İnanan bir delil ile inansın
Mensubu olduğunuz dinin kitabını bilmiyorsanız bildiğini iddia eden birileri gelir, inandığınız dini kendi tekeline alır, batıl inancını ve hurafeleri
Haccı Anlamak
Hacı, hayatın bir yol, insanın müebbed bir yolcu, ibadetin yol azığı olduğunu fark eden kişidir. Yol yolcu için, yolcu hem yolun hem yolcunun sahibi o
İnen İlk Beş Ayetin Tefsiri
Kur’an, okuma ile Allah arasında bir irtibat kurar. Şerrinden korunmak için şirk, isyan, zulüm vs. içerikli metinlerin okunması hariç Allah’ın rızasın
DEİZM
Deizm veyâ Yaradancılık, mantık ve doğal-dünyâya dâir gözlemlerin kaynağını oluş- turduğu; dinsel bilgiye dolaysız biçimde sâdece akıl yoluyla ulaşıla
Özgürlük
“Ah keşke her şey o kadar basit olsaydı. Bütün kötülükleri içi kararmış birileri yapsaydı ve bütün mesele onları bulup yok etmekten ibaret olsaydı. Ne
İslam'da Sünnet olmak (Hitan) Var mı?
Bu yol Hz. İbrâhim’den çok önce başlamış olmasına rağmen, müslümanlar olarak biz, Hz. İbrâhim’i ve onun oğlu Hz. İsmâil’in soyundan gelen Peygamberimi
Ali Şeriati'nin kaleminden Hacc'ın sembolleri
İbrahim'in sahnesi Mina'dasın şu anda; İbrahim gibi davranmak üzeresin. O, oğlu İsmail'i kurban etmek için getirmişti. Senin İsmail'in kim veya ne? Me
1 - Cemaatler biterse İslam bitermiş!
2 - Dünyayı Kim Kurtarabilir?
3 - Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk
4 - Nasıl bir Eş...
5 - Arakan'a Ağlamaktan Kolay Ne Var?
6 - Hasenattan Salihata Pasif İyiden Aktif İyiye


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat